Meteor12. května  2018 v 08:04  

Budoucnost patří jedlým obalům

Jedlé obaly by mohly pomoci vyřešit problém s plastovým odpadem - Foto: Fotobanka Pixabay

Jedlé obaly by mohly pomoci vyřešit problém s plastovým odpademFoto: Fotobanka Pixabay

Oceány plné plastových sáčků a mořští živočichové otrávení mikroplasty, to je velmi nepříjemný vedlejší a původně nepředpokládaný produkt naší doby plastové. Vyřešit by to mohly ekologické obaly, které se v přírodě rozloží a nezanechají po sobě zbytky. Na jejich vývoji se podílejí i čeští chemici.

Příspěvky Meteoru 12. 5. 2018
01:08 Mimozemské sopky u Neptunu
11:42 Jak spí stromy
20:01 Umělé hedvábí poprvé
24:05 Chitosan a jedlé obaly
32:28 Voda nad zlato
41:05 Perpetuum mobile

Výzkumu přírodně rozložitelných obalů se věnují v Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR v pražských Lysolajích. Látkou, která jim k tomu má posloužit, je chitosan. Ten vzniká chemickou úpravou chitinu obsaženého ve vnějších kostrách korýšů. 

 

Mimozemské sopky u Neptunu. Jak spí stromy. Umělé hedvábí. Chitosan a jedlé obaly. Voda nad zlato. Perpetuum mobile.

Vložit na svůj web

„Chitosan je polysacharid, polymer, který má schopnost vázat různé látky včetně tuků a těžkých kovů. Využíval se také v čistírnách odpadních vod a je možné si ho zakoupit i v lékárnách ve formě preparátu na hubnutí,“ uvádí v Meteoru ing. Olga Šolcová z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR. 

Jako recept na štíhlou linii by chemička chitosan nedoporučila. Látka sice váže tuky, ale i kovy, organismus tak může být ochuzen o vápník, hořčík, zinek i železo, což zdraví zrovna neprospívá. 

Jak umíchat ekologický obal 

V Ústavu chemických procesů se ale o vylepšování hubnoucích pilulek nezajímají. Soustředí se raději na přírodně rozložitelné obaly. Spolupracují přitom s kolegy v Peru, kde je díky přístupu k moři velká zásoba zbytků chitinu z různých hlavonožců a korýšů. Jak se dá z kosterní schránky mořské potvůrky vytvořit bal, do kterého si zabalíme svačinu?  

„Vezme se chitosan a bramborový nebo kukuřičný škrob. Ten se musí vyčistit, usušit a rozdrtit. Přidá se k tomu glycerol,“ vysvětluje OIga Šolcová. Záleží na poměru jednotlivých ingrediencí, podle toho pak vznikne obal různých vlastností. Teď se hledá ideální receptura, aby se obal dal skutečně použít. 

Taška, která zmizí, než ji přineseme z obchodu? 

Obal musí dýchat a odvádět vlhkost, musí vydržet tak akorát dlouho, aby nenadělal nepořádek v přírodě, ale aby se nám nerozpadl při první cestě z obchodu, což už se také při testování prvních podobných tašek stalo. V současném projektu se daří připravit biodegradabilní obaly s životností od tří měsíců až po dva roky. 

Látka z korýšů i v medicíně 

Chitosan je možné použít i k výrobě obvazových materiálů a gelových podložek. Mají tu výhodu, že je do nich možné přidávat různé enzymy, které pomáhají hojit rány. Mohla by se tím snížit spotřeba antibiotik, kterých se v současnosti užívá přespříliš.  

Snad se podaří i pro medicínské účely chitosanové materiály připravit tak, aby se nerozpadly dříve, než se rána zahojí… 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 22. května  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Mozek z mrtvoly žil ještě 36 hodin!

  Zní to trochu jako z hororu. Mozek ale skutečně může přežít i poté, co jeho nositel zahyne. Alespoň na omezenou dobu. Vědcům se to nedávno povedlo s mozkem prasete, udrželi jej v chodu více než den. Pokud by se dal...

   
 • 19. května  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  26 stupňů za 15 minut a jiné teplotní rekordy

  Také byste hádali největší vedro na rovníku a nejtužší mráz na pólu? Ve skutečnosti je to trochu jinak. Klimatické rekordy dlouhodobě sleduje Světová meteorologická organizace WMO. Jaký je absolutní teplotní rekord?...

   
 • 15. května  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  V Kyrgyzstánu hrozí ekologická katastrofa kvůli zlatu

  Sůl nad zlato? Čím dál jasněji dnes v době sucha platí, že voda je nad zlato. V některých případech to platí doslova, jako třeba v Kyrgyzstánu, kde se může zlatý důl v blízkosti velké přehradní nádrže s chatrnou hrází...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace