Meteor12. května  2018 v 08:04  

Budoucnost patří jedlým obalům

Jedlé obaly by mohly pomoci vyřešit problém s plastovým odpadem - Foto: Fotobanka Pixabay

Jedlé obaly by mohly pomoci vyřešit problém s plastovým odpademFoto: Fotobanka Pixabay

Oceány plné plastových sáčků a mořští živočichové otrávení mikroplasty, to je velmi nepříjemný vedlejší a původně nepředpokládaný produkt naší doby plastové. Vyřešit by to mohly ekologické obaly, které se v přírodě rozloží a nezanechají po sobě zbytky. Na jejich vývoji se podílejí i čeští chemici.

Příspěvky Meteoru 12. 5. 2018
01:08 Mimozemské sopky u Neptunu
11:42 Jak spí stromy
20:01 Umělé hedvábí poprvé
24:05 Chitosan a jedlé obaly
32:28 Voda nad zlato
41:05 Perpetuum mobile

Výzkumu přírodně rozložitelných obalů se věnují v Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR v pražských Lysolajích. Látkou, která jim k tomu má posloužit, je chitosan. Ten vzniká chemickou úpravou chitinu obsaženého ve vnějších kostrách korýšů. 

 

Mimozemské sopky u Neptunu. Jak spí stromy. Umělé hedvábí. Chitosan a jedlé obaly. Voda nad zlato. Perpetuum mobile.

Vložit na svůj web

„Chitosan je polysacharid, polymer, který má schopnost vázat různé látky včetně tuků a těžkých kovů. Využíval se také v čistírnách odpadních vod a je možné si ho zakoupit i v lékárnách ve formě preparátu na hubnutí,“ uvádí v Meteoru ing. Olga Šolcová z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR. 

Jako recept na štíhlou linii by chemička chitosan nedoporučila. Látka sice váže tuky, ale i kovy, organismus tak může být ochuzen o vápník, hořčík, zinek i železo, což zdraví zrovna neprospívá. 

Jak umíchat ekologický obal 

V Ústavu chemických procesů se ale o vylepšování hubnoucích pilulek nezajímají. Soustředí se raději na přírodně rozložitelné obaly. Spolupracují přitom s kolegy v Peru, kde je díky přístupu k moři velká zásoba zbytků chitinu z různých hlavonožců a korýšů. Jak se dá z kosterní schránky mořské potvůrky vytvořit bal, do kterého si zabalíme svačinu?  

„Vezme se chitosan a bramborový nebo kukuřičný škrob. Ten se musí vyčistit, usušit a rozdrtit. Přidá se k tomu glycerol,“ vysvětluje OIga Šolcová. Záleží na poměru jednotlivých ingrediencí, podle toho pak vznikne obal různých vlastností. Teď se hledá ideální receptura, aby se obal dal skutečně použít. 

Taška, která zmizí, než ji přineseme z obchodu? 

Obal musí dýchat a odvádět vlhkost, musí vydržet tak akorát dlouho, aby nenadělal nepořádek v přírodě, ale aby se nám nerozpadl při první cestě z obchodu, což už se také při testování prvních podobných tašek stalo. V současném projektu se daří připravit biodegradabilní obaly s životností od tří měsíců až po dva roky. 

Látka z korýšů i v medicíně 

Chitosan je možné použít i k výrobě obvazových materiálů a gelových podložek. Mají tu výhodu, že je do nich možné přidávat různé enzymy, které pomáhají hojit rány. Mohla by se tím snížit spotřeba antibiotik, kterých se v současnosti užívá přespříliš.  

Snad se podaří i pro medicínské účely chitosanové materiály připravit tak, aby se nerozpadly dříve, než se rána zahojí… 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 31. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Jak člověk udělal z vlka psa

  Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

   
 • 28. července  2018 v 08:04     FotogalerieAudio  rubrika: Meteor

  Vernovo Ocelové město jako předzvěst světových válek

  Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého...

   
 • 24. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Nejdelší zatmění Měsíce pod dohledem Marsu

  Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas