Meteor8. května  2018 v 08:04  

Co máme společného s mozkem ptáků?

Chytrý jako straka? - Foto: Fotobanka Pixabay

Chytrý jako straka?Foto: Fotobanka Pixabay

Srovnávat mozky lidí a ptáků je dost zrádné. Když je někdo hodně hloupý a naivní, říkáme o něm, že má „ptačí mozeček“. Přesto máme s opeřenci něco společného. Přinejmenším někteří z nich disponují podobně komplexní pamětí jako lidé. Například kavky či straky.

Příspěvky Meteoru 5. 5. 2018
02:50 Co máme společného s mozkem ptáků?
11:37 Mimozemské sopky u Jupitera
21:40 Dinosaurus s plachtou a detektorem el. pole
28:22 První poslech kosmického rádia
34:08 Po čem voní mravenci
24:30 Voda, která nechce zmrznout
45:13 Jak volat manželovi do vesmíru?

Řeč je konkrétně o takzvané epizodické paměti. Ta zahrnuje několik dílčích informací – pamatujeme si, co se stalo, kdy a kde se to událo. Spolu s tím si vybavujeme i emocionální součást – tedy co jsme při vzpomínané události cítili. Například strach, radost a podobně. Přičemž platí, že čím intenzivnější pocit jsme měli, tím lépe si danou věc pamatujeme. 

 

Co máme společného s mozkem ptáků? Mimozemské sopky u Jupitera. Dinosaurus s plachtou a detektorem el. pole. První poslech kosmického rádia. Po čem voní mravenci. Voda, která nechce zmrznout. Jak volat manželovi do vesmíru?

Vložit na svůj web

Je velmi těžké ověřit, jestli takový druh paměti mají kromě lidí i zvířata. „Některé druhy vykazují chování, které o epizodické paměti svědčí. Příkladem mohou být kavky nebo straky, které si zahrabávají kořist a jsou schopny pamatovat si velké množství úkrytů,“ uvádí v Meteoru dr. Karel Ježek, vedoucí Laboratoře experimentální neurofyziologie v Biomedicínském centru Plzeň. 

Straky a kavky si navíc pamatují nejen to, kam něco ukryly, ale i o co přesně šlo a kdy se tak stalo. Jak to můžeme vědět? Napověděl vědecký experiment. 

Kam jsem si zahrabal červíka? 

Nejdříve vědci určili, co mají ptáci nejradši a kam si to schovávají. Nejčastěji se jednalo o různé oříšky, plody a také červíky. Mrtvý červ má pochopitelně omezenou trvanlivost, do dvou dnů už nebude chutný. Ptáci to dobře vědí. Když mají na několika místech uschovanou kořist, jako první vždy sní červíky, pak teprve plody. 

Experiment spočíval v tom, že vědci straky vypustili hned, anebo v druhém pokusu až po několika dnech. Když byly vypuštěny hned, letěly neomylně pro červíky. Když je ale vědci pustili až po pár dnech, kdy bylo jasné, že červíci budou zkažení, straky letěly pro trvanlivější potravu.  

Ptáci si pamatují stovky lokalit 

Dá se zjistit, jaká je kapacita paměti ptáků? „Odhadnout kvantitu paměťových položek je složité, skoro nemožné. V principu etologická sledování ukazují, že si mohou pamatovat stovky lokalit,“ odpovídá Karel Ježek. 

Čtěte také: Ptáci úmyslně zakládají požáry

Kromě toho se dá matematickými metodami spočítat, kolik mají celkem v hipokampu neuronů a kolik z nich připadá na kódování prostorové vzpomínky. Zhruba jde o 10 % neuronů. „Pokud se odehraje něco velice příjemného nebo naopak, zapíše se s větší přesností a neuronů pro paměťovou stopu bude víc,“ dodává neurofyziolog. 

Přičemž platí, že jeden neuron může fungovat na paměť spojenou s více věcmi, může se překrývat. Například neuron číslo 125 je aktivní, když si vzpomeneme na naši kočku a stejně tak je aktivní, když myslíme na svého psa. Už ale není aktivní, když myslíme na kolo. Pakliže by se neurony vůbec nepřekrývaly, paměťový systém by se vyčerpal. 

„I tak je jeho kapacita obrovská, dá se mluvit o stovkách tisíc možných kombinací. Ale jde o matematický odhad vycházející z mechanistického pohledu na svět. Je nutné započítat různou míru důležitosti paměťových stop,“ uzavírá Karel Ježek. 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 26. května  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Český lék na HIV pro divadelní diváky

  Nestává se často, že by se vědec stal divadelní hvězdou a věda ústředním tématem hry. V případě profesora Antonína Holého, významného českého vynálezce léků na AIDS a hepatitidu B se tak ale stalo. Hra o jeho životě...

   
 • 22. května  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Mozek z mrtvoly žil ještě 36 hodin!

  Zní to trochu jako z hororu. Mozek ale skutečně může přežít i poté, co jeho nositel zahyne. Alespoň na omezenou dobu. Vědcům se to nedávno povedlo s mozkem prasete, udrželi jej v chodu více než den. Pokud by se dal...

   
 • 19. května  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  26 stupňů za 15 minut a jiné teplotní rekordy

  Také byste hádali největší vedro na rovníku a nejtužší mráz na pólu? Ve skutečnosti je to trochu jinak. Klimatické rekordy dlouhodobě sleduje Světová meteorologická organizace WMO. Jaký je absolutní teplotní rekord?...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace