Meteor23. prosince  2017 v 08:04  

Dárky si dávají delfíni, šimpanzi i mouchy

I delfíni si dávají dárky - Foto: Fotobanka Pixabay

I delfíni si dávají dárkyFoto: Fotobanka Pixabay

Darovat je krásné, darovat je lidské. Opravdu jen lidské? Znalci zvířecí říše vědí, že i zástupci mnoha živočišných druhů si vzájemně dávají dárky. A to nejen o Vánocích.

Příspěvky Meteoru 23. 12. 2017
01:11 Proč sníh hřeje?
13:33 První transplantace ledviny
18:04 Tajemství biblického oslíka
23:15 Objev zmizelých indiánů díky krocanům
27:17 I delfíni si dávají dárky
38:32 Zázrační počtáři udivují 1/2.

Do balicího papíru s vánočními motivy zvířata své dárky nebalí, vědí, že to je zbytečné. Experty na hory odpadů tak zůstávají lidé. Zvířata si dávají dary napřímo, většinou bez obalu. I když i v tom jsou výjimky.  

 

Proč sníh hřeje? První transplantace ledviny. Tajemství biblického oslíka. Objev zmizelých indiánů díky krocanům. I delfíni si dávají dárky. Zázrační počtáři udivují 1/2.

Vložit na svůj web

Dáreček pro svou vyvolenou partnerku balí samci dravé mouchy kroužilky, v balíčku ze speciálních vláken se ukrývá svačinka, kterou muška hltá před pářením (či při něm). Obsahuje živiny vhodné pro budoucí potomstvo a navíc poskytuje samci záruku, že se hladová samice nepustí do něj. Protože i to se u hmyzu děje. 

„U některých druhů jsou samci filutové, do obalu jsou schopni schovat něco, co vůbec není k jídlu, třeba kamínek,“ uvádí v Meteoru biolog a velký znalec kuriozit ze světa zvířat Jaroslav Petr. Napálená muška dárek rozbaluje a rozbaluje, sameček se páří a ... v balíčku nic! Pak je třeba doufat, že podvodník stihne rychle uletět, aby si z něj rozzuřená partnerka neudělala náhradní svačinu... 

Svatební dary z pavoučí sítě 

Svatební dary svým nevěstám nosí i další druh hmyzu – srpice. Před pářením jim nabízejí sekret zvláštních žláz, který na vzduchu tuhne. Samičky ho pojídají a dovolí samečkovi páření. Pro samce srpice je to asi strategie opravdu životně důležitá, protože slinné žlázy zabírají skoro celou délku jeho těla (zhruba 13 mm z 15 mm dlouhého těla). 

U srpic je třeba ocenit nebývalou odvahu některých samců, kteří se nebojí pro své samičky dokonce vykrádat obsah pavoučích sítí, i s tím rizikem, že v nich můžou sami uvíznout! 

Mořská houba jako kytice pro milou 

Výsledky dlouhodobého výzkumu potvrdily nedávno obdarovávání i u delfínů. Zjistilo se, že samci nabízejí svým vyvoleným partnerkám jako dar mořskou houbu. „Delfín se potopí a vybírá ze skalisek co největší houbu, čím větší houba, tím zdatnější samec. Je to vizitka, podle které samičky hodnotí své nápadníky,“ říká Jaroslav Petr. 

Urvat houbu není snadné – samečci si proto někdy vzájemně s odloupnutím pomáhají. Není sice úplně jasné, proč si pomáhají, když z výsledku nakonec těží jen jeden z nich, ale je to tak. 

Vzájemná výpomoc samečků se prokázala i u jiných živočišných druhů. Třeba lví samci se sdružují do malých skupin a pomáhají si. Podobně to funguje u paviánů – v případě nutnosti svrhnout nepohodlného vládce se spolu dohodnou dva samci a společně ho přemůžou. Jeden z nich pak nastoupí na pomyslný trůn, a ten druhý se stane jeho chráněncem. Gang dvou musí nějakou dobu držet spolu, aby zabránil návratu svrženého monarchy. 

Exotické lahůdky pro šimpanzí princeznu 

Dárky si dávají i lidem nejpodobnější zvířata, šimpanzi. Samci zpravidla naporcují maso z ulovené kořisti a nabízejí ho samičkám. Ovšem přeborníky v obdarování jsou ti samci, kteří svým vyvoleným nosí exotickou papayu. To je původně jihoamerická plodina, která se v Africe pěstuje jen na umělých plantážích hlídaných lidmi. 

Šimpanzům papaya nesmírně chutná a jsou pro ni (a svou partnerku) ochotni riskovat život. Je to tedy podobné, jako u delfínů. Čím odvážnějším a silnějším se sameček ukáže být, tím má větší šanci získat svou vyvolenou partnerku. Ostatně u lidí to je velmi podobné. I když jen s mořskou houbou a kouskem ovoce by asi žádný lidský nápadník jen tak nepochodil… 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Pět neděl v balóně: Verne předpověděl satelitní snímkování

  Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro...

   
 • 17. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Savci za dinosaurů žili nočním životem

  Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo...

   
 • 14. července  2018 v 08:04     AudioVideo  rubrika: Meteor

  Vernův hrad v Karpatech: pohádky nebo fyzika?

  Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas