Meteor23. prosince  2017 v 08:04  

Dárky si dávají delfíni, šimpanzi i mouchy

I delfíni si dávají dárky - Foto: Fotobanka Pixabay

I delfíni si dávají dárkyFoto: Fotobanka Pixabay

Darovat je krásné, darovat je lidské. Opravdu jen lidské? Znalci zvířecí říše vědí, že i zástupci mnoha živočišných druhů si vzájemně dávají dárky. A to nejen o Vánocích.

Příspěvky Meteoru 23. 12. 2017
01:11 Proč sníh hřeje?
13:33 První transplantace ledviny
18:04 Tajemství biblického oslíka
23:15 Objev zmizelých indiánů díky krocanům
27:17 I delfíni si dávají dárky
38:32 Zázrační počtáři udivují 1/2.

Do balicího papíru s vánočními motivy zvířata své dárky nebalí, vědí, že to je zbytečné. Experty na hory odpadů tak zůstávají lidé. Zvířata si dávají dary napřímo, většinou bez obalu. I když i v tom jsou výjimky.  

 

Proč sníh hřeje? První transplantace ledviny. Tajemství biblického oslíka. Objev zmizelých indiánů díky krocanům. I delfíni si dávají dárky. Zázrační počtáři udivují 1/2.

Vložit na svůj web

Dáreček pro svou vyvolenou partnerku balí samci dravé mouchy kroužilky, v balíčku ze speciálních vláken se ukrývá svačinka, kterou muška hltá před pářením (či při něm). Obsahuje živiny vhodné pro budoucí potomstvo a navíc poskytuje samci záruku, že se hladová samice nepustí do něj. Protože i to se u hmyzu děje. 

„U některých druhů jsou samci filutové, do obalu jsou schopni schovat něco, co vůbec není k jídlu, třeba kamínek,“ uvádí v Meteoru biolog a velký znalec kuriozit ze světa zvířat Jaroslav Petr. Napálená muška dárek rozbaluje a rozbaluje, sameček se páří a ... v balíčku nic! Pak je třeba doufat, že podvodník stihne rychle uletět, aby si z něj rozzuřená partnerka neudělala náhradní svačinu... 

Svatební dary z pavoučí sítě 

Svatební dary svým nevěstám nosí i další druh hmyzu – srpice. Před pářením jim nabízejí sekret zvláštních žláz, který na vzduchu tuhne. Samičky ho pojídají a dovolí samečkovi páření. Pro samce srpice je to asi strategie opravdu životně důležitá, protože slinné žlázy zabírají skoro celou délku jeho těla (zhruba 13 mm z 15 mm dlouhého těla). 

U srpic je třeba ocenit nebývalou odvahu některých samců, kteří se nebojí pro své samičky dokonce vykrádat obsah pavoučích sítí, i s tím rizikem, že v nich můžou sami uvíznout! 

Mořská houba jako kytice pro milou 

Výsledky dlouhodobého výzkumu potvrdily nedávno obdarovávání i u delfínů. Zjistilo se, že samci nabízejí svým vyvoleným partnerkám jako dar mořskou houbu. „Delfín se potopí a vybírá ze skalisek co největší houbu, čím větší houba, tím zdatnější samec. Je to vizitka, podle které samičky hodnotí své nápadníky,“ říká Jaroslav Petr. 

Urvat houbu není snadné – samečci si proto někdy vzájemně s odloupnutím pomáhají. Není sice úplně jasné, proč si pomáhají, když z výsledku nakonec těží jen jeden z nich, ale je to tak. 

Vzájemná výpomoc samečků se prokázala i u jiných živočišných druhů. Třeba lví samci se sdružují do malých skupin a pomáhají si. Podobně to funguje u paviánů – v případě nutnosti svrhnout nepohodlného vládce se spolu dohodnou dva samci a společně ho přemůžou. Jeden z nich pak nastoupí na pomyslný trůn, a ten druhý se stane jeho chráněncem. Gang dvou musí nějakou dobu držet spolu, aby zabránil návratu svrženého monarchy. 

Exotické lahůdky pro šimpanzí princeznu 

Dárky si dávají i lidem nejpodobnější zvířata, šimpanzi. Samci zpravidla naporcují maso z ulovené kořisti a nabízejí ho samičkám. Ovšem přeborníky v obdarování jsou ti samci, kteří svým vyvoleným nosí exotickou papayu. To je původně jihoamerická plodina, která se v Africe pěstuje jen na umělých plantážích hlídaných lidmi. 

Šimpanzům papaya nesmírně chutná a jsou pro ni (a svou partnerku) ochotni riskovat život. Je to tedy podobné, jako u delfínů. Čím odvážnějším a silnějším se sameček ukáže být, tím má větší šanci získat svou vyvolenou partnerku. Ostatně u lidí to je velmi podobné. I když jen s mořskou houbou a kouskem ovoce by asi žádný lidský nápadník jen tak nepochodil… 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. dubna  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Mars je planetou sopečných obrů

  Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než Mount Everest a dvaapůlkrát převyšuje sopku Mauna Kea na Havaji. O vulkanickém Marsu si povídáme v seriálu o mimozemských...

   
 • 17. dubna  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene

  Dlouhé sezení ve škole a odpoledne strávená doma s tabletem v ruce jsou zaručeným receptem nejen na dětskou obezitu, ale i méně viditelné zhoršování kvality kostí. Aby se kosti dobře vyvíjely, potřebují přirozený pohyb,...

   
 • 14. dubna  2018 v 08:04     AudioVideo  rubrika: Meteor

  Nezničitelnost švábů tkví v DNA

  Švábi přežili dinosaury a dost možná přežijí i případnou zkázu lidstva. Planetu Zemi obývají už 300 milionů let. Jsou holt mnohem odolnější než jakékoli jiné organismy na Zemi. Vděčí za to své DNA.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace