Z bývalé textilky v Krnově bude muzeum. Oprava Karnoly bude stát 123 milionů

Ilustrační foto - Foto: Ivana Bernáthová

Ilustrační fotoFoto: Ivana Bernáthová

Celkem 123 milionů korun bude stát oprava bývalé textilní továrny v Krnově. Z evropských dotací půjde na opravu Karnoly 95 milionů korun a 10 milionů teď nově přispěje i kraj. Stará továrna je od krachu tamní textilky nevyužívaná.

Tato národní kulturní památka by se měla po rekonstrukci proměnit v centrum kultury. Kromě záchrany dílny vzorkovny a vybudování textilního depozitáře tam bude sídlit městské muzeum. Tomu chybí výstavní prostory. 

„Komplex budov začal vznikat kolem roku 1861 jako továrna Aloise Larische. Byl první, kdo textilní průmysl v Krnově rozjel,“ říká Alexandr Michl-Bernard, historik z Městského muzea Krnov. 

 

V Krnově natáčela redaktorka Klára Kohutová.

Vložit na svůj web

Teď areál chátrá, okna jsou rozbitá, některá místa působí vybydleně. V jedné z výrobních hal stojí tkalcovské stavy se zbytky látek. Vše zde zůstalo tak, jak to tady zaměstnanci po poslední směně nechali. 

„V budoucnu by se zde kromě dezinatury, která bude jedním ze základů, měly nacházet jednak výstavy soudobé textilní výroby, která v Česku nadále pokračuje, tak by zde měly být expozice historické,“ dodává historik muzea s tím, že v depozitáři je teď asi 19 tisíc sbírkových předmětů. 

Na opravu a rekonstrukci Karnoly město získalo dotaci. „V nejbližší době budeme vyhlašovat výběrové řízení na zhotovitele. Předpokládáme, že by mohl začít už počátkem příštího roku,“ říká mluvčí krnovské radnice Dita Círová. 

„Měly by tady být dílny pro návštěvníky, především pro děti. Budou se tady pořádat kulturní akce,“ dodává mluvčí. První návštěvníci by do nového opraveného muzea mohli zavítat už v roce 2020. 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 24.3.2018 12:55 do 15:00; na silnici 4835 v obci Trojanovice okres Nový Jičín; kruhový objerzd; nehoda; probíhá vyšetřování nehody; střet OA s chodcem, lehké zranění.
  Od 24.3.2018 12:30 do 15:00; na silnici 647 u obce Ostrava; vážná nehoda; 3 havarovaná vozidla; uzavřeno; 3 x OA se zraněním. Na místo všechny složky IZS a vrtulník LZS.
  Od 24.3.2018 12:00 do 14:05; v ulici Mlýnské údolí v obci Odry okres Nový Jičín; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace