Do Ostravy se sjíždějí divadelní kritici. Za týden začíná festival Ost-ra-var

Jedním z přehlídkových představení je Spalovač mrtvol podle Ladislava Fukse. Dílo nastudoval soubor Divadla Petra Bezruče a hlavní roli ztvární Norbert Lichý - Foto: David Konečný

Jedním z přehlídkových představení je Spalovač mrtvol podle Ladislava Fukse. Dílo nastudoval soubor Divadla Petra Bezruče a hlavní roli ztvární Norbert LichýFoto: David Konečný

Už podvacáté představí činoherci z celé Ostravy svou nejnovější tvorbu. Uskuteční se od 7. do 11. prosince a nabídne 16 představení. Přehlídka je výjimečná tím, že je určená speciálně pro kritiky, teoretiky a také studenty divadelních škol. Sjedou se do Ostravy z celé republiky.

„Principom Ost-ra-varu je prezentovať celú tvorbu, ktorá sa vytvorila v divadlách. Takže vždy je to taká bilancia toho, čo sa vlastne urodilo a všetky zaujíma tiež názor odbornej kritiky,“ vysvětluje šéf činohy Národního divadla moravskoslezského Peter Gábor. 

 

Festival Ost-ra-var je v republice zcela výjimečný. Nedováží inscenace, ale diváky. Je určený výhradně lidem kolem divadla - kritikům, teoretikům, pedagogům, tvůrcům inscenací a také studentům divadelních škol.

Vložit na svůj web

Protože letošní ročník je jubilejní, čeká diváky i něco navíc. „Tento dvadsiaty ročník bude samozrejme trochu ozvláštnený - výdajom almanachu, výstavou k tomuto výročiu a samozrejme inscenáciami, ktoré sú najhlavnejšie na tom festivalu,“ dodává. 

Například Komorní scéna aréna na přehlídce uvede všechny čtyři inscenace, které letos nastudovala. Soubor získal v posledních letech řadu významných ocenění včetně ceny Divadlo roku. 

„Bez Ost-ra-varu by jednoznačně těch cen nebylo tolik. Nebylo by tady tolik divadel, do Ostravy by to nepřilákalo tolik pozornosti, která přišla a díky ní se pak začaly dít věci,“ říká ředitelka Komorní scény Aréna Renáta Huserová. 

Ostravar začíná 7. prosince a potrvá čtyři dny. Zavede diváky i na novou alternativní scénu v podzemí absintového klubu Les. 

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 09:00  |  Délka pořadu: 120 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  ulice Slezská, Štěpánkovice, okr. Opava, práce na silnici, uzavřeno, Od 26.03.2018 10:00 Do 28.03.2018 14:00
  ulice Šubertova, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 27.03.2018 06:00 Do 30.03.2018 19:00, úplná uzavírka ulice Šubertovy v křižovatce s ul. Stodolní, Objížďka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace