Rybí společenstva bez zásahů člověka. Dvě rybí rezervace vznikly v Beskydech

Pstruh (ilustr. foto) - Foto: Milan Hladík

Pstruh (ilustr. foto)Foto: Milan Hladík

Jak se rybí společenstva vyvíjí bez zásahů člověka. To zkoumají ochránci přírody na úsecích řeky Senice a Černé Ostravice v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Vyhlásili tam rybí rezervace a už před časem se s místními rybáři dohodli, že tam ryby nebudou nejen lovit, ale ani třeba nově vysazovat.

„Trdliště – ten jemňoučký štěrk, co vidíte na dně toku, tak v tom se na podzim třou pstruzi. A je to úplně jedinečná lokalita, protože takovýchto trdlišť je tady na Černé Ostravici několik desítek a pstruzi se tady mohou přirozeně třít,“ vysvětluje Miroslav Kubín z CHKO Beskydy. 

I když je tady tok úplně průzračný, moc ryb zřejmě neuvidíte. „Vranku pruhoploutvou, která se tady vyskytuje s mřenkou mramorovanou, určitě neuvidíme, protože jsou pěkně schované pod kameny. Pstruh dělá sem tam pěkné výpady, takže toho bychom možná vidět mohli,“ dodává Kubín. 

Vranka pruhoploutvá - Foto:  Wikipedia

Vranka pruhoploutváFoto:  Wikipedia

Že je Černá Ostravice v tomto úseku jedinečná, to potvrzují i místní rybáři, kteří se na pravidlech s ochranáři dohodli. 

„Je to velice cenná lokalita i co se týká genofondu jako takového, protože u soutoku Černé a Bílé Ostravice je poměrně vyšší jez, který ne každý pstruh potočák zdolá. Takže tam nahoře by měli být ještě ti původní beskydští pstruzi,“ myslí se jednatel Českého rybářského svazu z Frýdlantu nad Ostravicí Martin Hlaváč. 

V několika kilometrech řeky tady teď ryby žijí svým vlastním životem, aniž by do něj jakýmkoliv způsobem člověk zasahoval. Právě tento přirozený vývoj ochranáře zajímá. 

„Proto jsme tady v té rybí rezervaci vytvořili tři výzkumné lokality, na které každý druhý rok slovujeme všechny ryby. Změříme je, zvážíme, určíme věk a pohlaví, pokud to jde. Pak je zase pustíme všechny zpátky a zjišťujeme, jak ti jedinci rostou. Data porovnáváme s toky, kde rybáři loví,“ říká Miroslav Kubín, zoolog CHKO Beskydy. 

Na břehu Černé Ostravice už brzy přibude i cedule, která na rybí rezervaci upozorní. A budou tu také informace o tom, proč tady rezervace vznikla. 

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  místní komunikace Havlíčkovo náměstí, Poruba, v katastru obce Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 30.05.2017 06:00 Do 08.06.2017 23:59, Zvláštní užívání místní komunikace III. třídy ul. ...
  ulice Oblouková, Polanka nad Odrou, Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 29.05.2017 09:00 Do 31.05.2017 23:59, Uzavírka části ulice Oblouková na pozemku parc. č. 644/1 v k.ú. Polanka nad ...
  silnice II/647 (ulice Plzeňská), Ostrava-Jih - Nová Ves, Ostrava, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 30.05.2017 07:00 Do 30.05.2017 14:00, sečení křovin.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace