Petr Hartman: Referendum v Česku by mělo být ještě vzácnější než šafrán

15. únor 2018

Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo. Pod touto větou se v Ústavě České republiky skrývá možnost, nikoli povinnost, uspořádat celostátní referendum.

Dosud byla využita pouze v momentu, kdy se země částečně vzdávala své suverenity ve prospěch Evropské unie. Česko tak má zatím jedinou konkrétní zkušenost s tím, kdy politici přijali speciální zákon a nechali na celostátní úrovni občany rozhodnout místo nich. Po sněmovních volbách by k tomu mělo docházet častěji. Alespoň si to představují někteří politici.

Pokud by se prosadily například plány SPD, které prezentovala v předvolební kampani, potom by mohlo pomocí referenda dojít k odvolávání politiků, k přijímání zákonů, k pokusu měnit bezpečnostní a zahraničně politickou orientaci země. To všechno by bylo v rukou lidu.

Referenda by šlo vyvolávat poměrně jednoduchým způsobem. K jak velké destrukci ústavního systému v zemi by to vedlo, jaký chaos by to případně vyvolalo, to nepůjde v dohledné době ověřit. Podobné nápady totiž nemají dostatečnou podporu od ostatních politických subjektů.

Je tudíž prakticky vyloučené, že by prošly oběma parlamentními komorami. Pokud by k tomu čistě teoreticky přece jenom došlo, potom by patrně zasáhl Ústavní soud. Ten však bude bez práce.

Referendum o zákazu heren v Praze 7

Pokus o destrukci zastupitelské demokracie?

Diskuse o obecném referendu sice představitelé politických stran a hnutí vedou, ale jen těžko dospějí k nějakému pro většinu přijatelnému závěru. Ostatně dosud se v parlamentu postupně objevily desítky návrhů, které měly umožnit vypisování celostátních referend. Ani jeden neprošel.

V současné době je toto téma součástí vyjednávání o nové vládě. Takže například hnutí ANO musí o něm seriózně debatovat s SPD nebo s komunisty. Dohromady však nedají ústavní většinu ani v jedné parlamentní komoře. Nemají tudíž šanci nic prosadit.

Tím spíš, že se jen těžko mohou shodnout na tom, čeho by se referendum nesmělo týkat, kolik stovek tisíc podpisů občanů by ho mohlo vyvolat a za jakých okolností by bylo platné a právně závazné.

Zkrátka debat o referendu na celostátní úrovni se bude konat ještě hodně. Některé strany se na prosazování přímé demokracie i nadále budou snažit získávat přízeň voličů.

Petr Hartman

Bude-li jich v následujících letech přibývat a budou-li mít stále silnější zastoupení v parlamentu, potom se můžeme v budoucnosti dočkat prosazení zákona o obecném referendu v podobě, která by mohla skutečně vést k pokusu o destrukci zastupitelské demokracie.

Proto by nebylo na škodu, kdyby současná diskuse vyústila v kompromis, který by umožnil přijetí příslušného zákona. V podobě, která by zcela výjimečně umožňovala politikům nechat za sebe na celostátní úrovni rozhodovat občany.

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.