Týden očima Petra Schwarze: Falešné zprávy a praktická politika

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě demisi premiéra Andreje Babiše - Foto:  ČTK, Roman Vondrouš

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě demisi premiéra Andreje BabišeFoto:  ČTK, Roman Vondrouš

V sobotu se dozvíme, kdo bude příštích pět let českým prezidentem. Do dvou hodin odpoledne budou ještě otevřené volební místnosti – jen taková malá nápověda pro ty, kdo u urny zatím snad nebyli.

Vláda podala demisi, ale její předseda Andrej Babiš dostal rovnou na Hradě neformální pověření vyjednávat o vládě nové. Začal u komunistů, se kterými teď jeho hnutí ANO dál hledá programové průniky. Naopak úřadující šéf ČSSD Chovanec pouze dostal od premiéra esemesku, že s jeho stranou se bude jednat teprve poté, až si v půlce února zvolí nové vedení. 

ODS nechce do vlády s někým, kdo hledá programové shody s komunisty, a lidovci zase do vlády s trestně stíhaným předsedou, což Babiš už zase oficiálně je, státní zástupce odeslal příslušné usnesení.  

Praktické lithium 

Demise nedemise, vláda koná. Ministr průmyslu v demisi Hüner oznámil, že do týdne podepíše s australskými těžaři dodatek k memorandu o těžbě lithia. Pravda, když před volbami s těmito těžaři toto memorandum podepsal tehdejší sociálně demokratický ministr průmyslu vlády, která mimochodem dostala na rozdíl od té současné důvěru sněmovny, hnutí ANO společně s komunisty velice hlasitě dávali najevo, že je to podle nich výprodej národního nerostného bohatství do rukou nějakých cizáků, což stejnému hnutí podle analytiků dost pomohlo vyhrát volby. 

Podle papeže Františka neexistuje nic takového jako neškodná dezinformace - Foto: Benhur Arcayan, CC0 Public domain

Podle papeže Františka neexistuje nic takového jako neškodná dezinformaceFoto: Benhur Arcayan, CC0 Public domain

Teď už je ale volební vítězství v kapse, takže nový ministr průmyslu za stejné hnutí ANO mohl připustit, že ono memorandum o skutečnosti, že lithium bude těžit australská společnost, nerozhodlo. Vítejte u lekce praktické politiky v českém balení. 

Takzvaná alternativní fakta, falešné zprávy a dezinformace představují pro dnešní svět takové nebezpečí, že se k němu cítila potřebu vyjádřit i nejvyšší autorita katolické církve. Podle papeže Františka „neexistuje nic takového jako neškodná dezinformace. Naopak uvěřit v lež může mít strašlivé následky. I zdánlivě nepatrné zkreslení pravdy hrozí nebezpečnými dopady.“ Nelze než podepsat. 

Brazilský kriminál 

Mimochodem, trestní stíhání oblíbených politiků není zdaleka jen českou záležitostí. V Brazílii dostal 12 let kriminálu za korupci bývalý prezident Lula da Silva, který by jinak měl asi dost velkou šanci stát se prezidentem znovu. Asi nepřekvapí, že i on mluví o tom, že jeho kauza je vykonstruovaná. Jenže i odvolací soud došel k úplně jinému názoru a popularita nepopularita, k původnímu trestu od prvoinstančního soudu mu ještě pár let přidal.  

Zajímavé zjištění přinesl rozhovor maďarského náměstka ministra zahraničí pro jedny maltské noviny – tedy rozhovor, kterého by si za normálních okolností asi nikdo více nevšímal. Jenže se ukázalo, že zatímco Orbánova vláda hlasitě a tvrdě odmítá přijímat jakékoli uprchlíky, a už vůbec ne podle kvót, reálně jich přijala více než 1 300, tedy více, než zemi kvóty určovaly. Druhou věcí je, že stejně 90 procent z těchto přijatých uprchlíků šlo rovnou dál do bohatších unijních zemí.  

Komentátor Petr Schwarz - Foto: Khalil Baalbaki

Komentátor Petr SchwarzFoto: Khalil Baalbaki

Méně alkoholu  

Opět jedna téměř neuvěřitelná zpráva přišla z Ruska, podle ministerstva zdravotnictví se prý podařilo za posledních pět let snížit konzumaci alkoholu na hlavu o celé čtyři pětiny, naopak se prý o čtyřicet procent zvýšil počet sportujících Rusů. Pomohlo prý zdražení vodky, otázkou ale je, kolik lidí dává nyní přednost samohonce a dalším podobným možnostem změnit svůj stav vědomí nápoji nezahrnutými do oficiálních statistik.  

Zemřel slavný francouzský šéfkuchař Paul Bocuse, informoval o tom francouzský ministr vnitra a tiskové prohlášení o této ztrátě pro Francii i celý gastronomický svět věnoval i prezident Macron. Ať víme, co je důležité a co pěna dní, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz. 

Autor:  Petr Schwarz
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace