Větší než výchovný efekt pokuty je riziko jejího zneužití policií, tvrdí komentátor

25. květen 2016

Do budoucna si Češi možná budou muset dát pozor, jakým způsobem hovoří s úředníky nebo s policisty. V případě, že zvolí urážlivý tón, hrozila by jim pokuta až 10 tisíc korun.

Změnu schválila v rámci zákona o některých přestupcích Poslanecká sněmovna. Kritici ale varují, že stát si tak jen připravuje silnější bič na odpůrce a snaží se oslabit občanskou iniciativu.

„Je třeba posílit postavení úředních osob,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec Lukáš Pleticha (ČSSD).

Rozhodně se nejedná o posilování moci státu, ale samospráv, protože většina přestupků se řeší na obcích, dodal politik.

Zákon se týká celé veřejné správy, ne jen úředníků a policistů, doplnil Pleticha. „Každého, kdo je v postavení úřední osoby, tedy kdo vykonává nějakou správní činnost: fyzických i právnických osob včetně zákonodárců.“

„Policisté jsou jen lidé, mají své meze a žijí v neustálém konfliktu. Situace, kdy by mohlo dojít ke střetu, může nastat, ale proto není nutné vždy rozhodnout na místě v blokovém řízení, ale později v přestupkovém řízení,“ připomněl poslanec.


Pleticha: „Za přestupek lze uložit pokutu do určité výše, to tedy neznamená, že budou padat automaticky horní sankce... Podmínkou blokového řízení je, že ten, kdo je trestán, s tím souhlasí. Pokud nesouhlasí, postupuje přestupek do přestupkového řízení, které se odehrává několik dnů a týdnů poté, co emoce opadnou.“

Komentátor Hospodářských novin Petr Fischer se nebojí toho, že by opatření zneužívali úředníci. Obavy má ale ze zneužití policií.


Fischer: „Má mít sankce výchovný efekt, mám si v jednání s policistou uvědomit, že mi sankce hrozí? Nebo má být výstražná? … Přijde mi, že ve vztahu policisty a občana se díky této změně zákona dostáváme do velmi nezáviděníhodné nerovnosti.“

„V poslední době vidíme rozšiřování policejního vlivu v České republice, a já bych se obával, aby tato sankce nebyla využívána právě policisty.“

Novinář také nerozumí výši sankce. „Pokud lze využít přestupkové řízení, tak nechápu, proč se musí sankce vůbec zvyšovat.“

Podle komentátora můžeme ze zkušeností soudit, že ani policisté skutečně občas nervy na uzdě neudrží.

„Takže jak bych se já pak měl bránit hrubému chování policisty? Daleko větší než výchovný efekt navrhované sankce je riziko zneužití policií,“ tvrdí Petr Fischer.

autoři: ves , oci
Spustit audio