ZÁZRAKY MEDICÍNY: Vyšetření genů ukáže riziko nádorového onemocnění

Na oddělení genetiky nádorů na Masarykově onkologickém ústavu - Foto: Tomáš Jelen

Na oddělení genetiky nádorů na Masarykově onkologickém ústavuFoto: Tomáš Jelen

Rakovina prsu je v Česku vůbec nejčastějším nádorovým onemocněním. Ročně ji lékaři diagnostikují asi sedmi tisícům žen a tento počet neustále stoupá. Riziko vzniku nádoru jsou odborníci schopní určovat stále přesněji. A to pomocí moderních metod lékařské genetiky. Na to se zaměřují i v jediném specializovaném centru onkologické péče v Česku, v brněnském Masarykově onkologickém ústavu.

U paní Libuše lékaři potvrdili genetickou mutaci, kvůli které je k národovým onemocněním náchylnější. „Rakovina tlustého střeva byla třeba u bratrance, a od matky sestra umřela na rakovinu dělohy,“ popisuje. 

Na oddělení genetiky nádorů na Masarykově onkologickém ústavu působí lékař Marek Svoboda.U těch osob, kde se vyskytuje například jeden nádor prsu v rodině, to může být třeba dvojnásobně vyšší. Pokud je tam těch nádorů víc, nebo pokud se prokáže právě ta mutace, tak to riziko může skutečně narůst až na desetinásobek,“ vysvětluje Svoboda. 

„Dřív jsme měli metody, které sice dokázaly velmi dobře a pečlivě vyšetřit tyto geny, ale toto vyšetření trvalo poměrně dlouho. Běžně byla dostupnost výsledků těchto vyšetření třeba i za rok. Dnes máme nové technologie a metody, které jsou schopny nám podat výsledek v řádu několika týdnů, málo měsíců. Takže i toto se výrazně urychlilo, takže jsme schopni o to dříve zavést preventivní opatření," říká lékař. 

Je důležité svou rodinnou anamnézu konzultovat s praktickým lékařem, který zná kontakty na pracoviště, kde mohou odborně rodinu vyšetřit a zjistit, jaké je riziko a podle toho navrhnout program prevence. 

Autor:  Tomáš Jelen
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace