Královnou krásy mezi andaluskými vesničkami je Setenil de las Bodegas. Učarovala nejen turistům, ale i filmařům

Setenil de las Bodegas patří mezi njekrásnější vesnice ve Španělsku - Foto: Ľubica Zlochová

Setenil de las Bodegas patří mezi njekrásnější vesnice ve ŠpanělskuFoto: Ľubica Zlochová

Setenil de las Bodegas je malebná vesnička v Andalusii. Část domků je postavená pod mohutným skalním masivem, a i takhle zvláštnost přispívá k tomu, že o vesnici mají zájem nejen turisté, ale také filmaři. Natáčel se tu třeba kdysi velmi oblíbený seriál Curro Jiménez.

V malebné andaluské vesničce Setenil de las Bodegas sedím u nedělní snídaně s Pedrem, Cristóbalem a Isabelou. Všichni si na natáčení seriálu Curro Jiménez dobře vzpomínají, jen se nemohou shodnout, které z dílů se tu přesně natáčely. Byla to snad část V cikánské jeskyni, Služebník spravedlnosti anebo Povstání v Andalusii…? 

Všichni tři se podivují, když jim řeknu, že seriál jsme sledovali i v Československu. A usmívají se, když vyprávím, jak byly moje kamarádky v Bratislavě do Curra Jiméneze, respektive do jeho představitele Sancha Gracii úplně zblázněné. Ostatně ani Španělky na tom prý nebyly jinak. 

Idol na dosah 

To místní ženy z vesničky Setenil měly svůj idol – černého, usměvavého šviháka Sancha Graciu – během natáčení aspoň pár dní na dosah. 

A pak se Pedro rozpovídá, jak si s oblíbeným hercem vyměnil kupón z loterie. Potkali se u stánku na náměstí. Kupón si nejprve koupil Sancho a Pedra hned napadlo, že by si ho mohl koupit také a s hercem si ho vyměnit. A tak herce oslovil. 

Čtěte také: Poznali byste ho? Filmového Vinnetoua považovali mnozí Francouzi za Němce

Vypráví o tom tak zaujatě, jako by si s dnes už zesnulým hereckým idolem vyměnili minimálně krev a ne jen papírek s číslem. Čekám grandiózní rozuzlení, ale historka má jen chabou pointu. Prémii v loterii nezískal ani populární herec ani Pedro. 

Kamenná střecha 

Skalní masiv místy působí, jako by měl na chodce spadnout - Foto: Ľubica Zlochová

Skalní masiv místy působí, jako by měl na chodce spadnoutFoto: Ľubica Zlochová

Curro Jiménez nebyl zdaleka jediným seriálem, který se z části natáčel v bílé andaluské vesničce Setenil de las Bodegas. Točilo se tu víc filmů domácí i zahraniční produkce. Podle Isabel z toho ovšem zdejší obyvatelé ještě nedokázali vytlouct kapitál, jako to umějí jinde. Třeba místa, kde se natáčelo, nejsou doteď nijak označená. 

Vesnička Setenil se totiž víc než filmařskými exteriéry pyšní tím, že je částečně postavená pod impozantním skalním převisem. Skála jako by místy tvořila střechu nad částí vesničky. Mnoho domů je do kamene doslova vydlabaných a člověk má pocit, že na něj může skála kdykoli spadnout. 

Moji známí mě upozorňují, že místy je skála černější. Třeba zrovna tady nad našimi hlavami. Prý je to tak ještě z dob, kdy tu žili Arabové. Z obydlí vedly komíny a černotu na kameni tedy způsobil dým. 

Miss mezi španělskými vesnicemi 

Setenil de las Bodegas je velmi nevšední a podmanivá vesnice, která se často umisťuje na předních místech v hodnoceních o nejkrásnější vesnici ve Španělsku. I proto sem jezdí stále víc turistů, domácích i zahraničních. Zvykli si sem odskočit z nedaleké a o něco známější Rondy, kam často jezdí ti, kdo tráví dovolenou na Costa del Sol u Malagy. 

Čtěte také: Nejkrásnější vesnice ve Francii se jmenuje Saint Agnés

A možná by sem jezdili ještě víc, kdyby věděli, že se tu kdysi procházel také jejich oblíbený Curro Jiménez, tedy Sancho Gracia.  

Autor:  Ľubica Zlochová  (ľzl)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace