Minietiketa: Líbání na ulici

6. březen 2013

Na jisté vlakové zastávce ve městě Warrington v Anglii se objevila značka zákaz líbání. Líbání párů při loučení totiž „způsobovalo zpoždění místních spojů a zhoršovalo tak reputaci místní vlakové dopravy.“ Setkal jste se, pane Knotku, někdy s něčím podobným?

Milan Knotek: , znalec etikety: „Setkal, kolikrát vidíte pár mladých lidí, který se ještě dolíbává v posledních vteřinách, zbývajících do odjezdu nějakého spoje - to je úplně běžné. Vy zmiňujete to anglické nádraží, ale třeba ve Francii je líbání ze stejného důvodu zakázáno už desítky let.“

Alena Perková: , moderátorka: „Počítají s něčím takovým, jako je líbání, pravidla etikety? Je slušné líbat se na veřejnosti nebo není?“

Milan Knotek: „V českých ulicích je líbání naprosto běžné a skoro nikdo se nad tím nepozastavuje, třeba v arabských zemích nebo v některých prudérních amerických státech byste ale mohla mít opravdu velký problém. Pozor – i v Čechách platí, že vášnivé líbání je intimní věc, která je součástí sexuality a ne běžných denních rituálů, jako jsou třeba polibky při vítání nebo loučení.“

Alena Perková: „Takže bychom to asi na ulici přehánět neměli?“

Milan Knotek: „Přesně tak, tolerance společnosti tady klesá se stoupajícím věkem toho, kdo se líbá, přeci jen, jsme-li ve středním věku a budeme se před lidmi vášnivě líbat, nemáme z mnoha důvodů takovou šanci na shovívavost svého okolí jako třeba mladí studenti. A pak je třeba přemýšlet ještě v souvislostech – jedna známá mi třeba řekla, že když vidí líbající se pár na veřejnosti, připomíná jí to její osamělost. Takových lidí je více, než si dokážeme uvědomit.
Kdybych se měl pokusit o nějaký rozumný závěr – když to na vás na veřejnosti přijde, zalezte si raději někam trochu stranou.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio