Milan Thomka Mitrovský: Lipka

1. listopad 2013

Esej slovenského malíře a spisovatele z roku 1930 přeložil Emil Charous. Účinkuje Radim Vašinka.

Milan Tomka Mitrovský (nar. 1875, zemřel 1943) patří k pozapomenutým a nově objevovaným slovenským autorům. Napsal prózy, řadu článků, recenzí, glos.

Kromě toho byl i malíř a zakladatel společnosti „felibrů“, studoval v Mnichově, ve Florencii, ve Vídni, v Praze. Patřil ke konzervativním slovenským umělcům, kromě cest na studie prožil život v Turčianskom Svätom Martine.

Textem Lipka, který připomíná Stromy republiky, jež se sázely po vzniku samostatného Československa, představujeme málo známou tvář slovenské meziválečné literatury.


Účinkuje: Radim Vašinka

Autor: Milan Thomka MitrovskýRežie: Michal PavlíkPřeklad: Emil Charous

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.