Zprávy → Domácí25. října  2016 v 18:13  

Kontroloři stahují 3,5 milionu vajec kvůli salmonelóze. Jsou z Polska

Státní veterinární správa varuje před vejci dovezenými z Polska. Mohla by obsahovat bakterii salmonelózy (ilustrační foto) - Foto: CC0 Public domain

Státní veterinární správa varuje před vejci dovezenými z Polska. Mohla by obsahovat bakterii salmonelózy (ilustrační foto)Foto: CC0 Public domain

Státní veterinární správa varuje před dalšími závadnými potravinami z Polska. Tentokrát se jedná o vejce od společnosti Fermy Drobiu Wozniak. Ta by mohla obsahovat bakterii salmonelózy.

V Česku tato vejce prodávaly řetězce Kaufland, Tesco a Ahold. Podle veterinární správy by mohly mít řetězce na skladech a v obchodech až 2,67 milionu kusů těchto závadných vajec. Dalších 900 tisíc kusů odebrala zpracovatelská firma Miloše Minaříka z Opatovic. 

Závadné šarže měly dobu trvanlivosti do 22. 10., 25. 10.,31. 10., 3. 11, 4. 11., 5. 11., 6. 11., 7. 11., 8. 11., 10. 11., 13. 11., 14. 11. a 15. 11. letošního roku. 

O možném nebezpečí informoval veterinární správu systém rychlého evropského varování RASFF, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. 

Čtěte také: Veterináři stahují z trhu 10 tun polského kuřecího, obsahuje salmonelu

„O onemocnění v souvislosti s vejci od výše uvedeného polského dodavatele informovalo například Nizozemsko, Norsko, Chorvatsko a Velká Británie (Skotsko),“ napsal Pejchal. 

Podle informací Českého statistického úřadu se z Polska do České republiky od začátku roku do konce srpna dovezlo přes 13 milionů kilogramů vajec v hodnotě více než 300 milionů korun. 

Nejedná se o první polské potraviny, které musel stát stáhnout z trhu. Podobný problém byl před rokem s polským kuřecím masem a falešným máslem. Před čtyřmi lety byly z Polska dovezeny uzeniny, které obsahovaly posypovou sůl. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace