Zprávy → Domácí8. listopadu  2016 v 16:18  

Lze vyměnit také ministry ANO a lidovců, připomněl Sobotka

Bohuslav Sobotka po své schůzce s prezidentem Zemanem - Foto:  ČTK, Michal Krumphanzl

Bohuslav Sobotka po své schůzce s prezidentem ZemanemFoto:  ČTK, Michal Krumphanzl

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD jednal s prezidentem o plánované výměně ministrů. Konkrétní jména oznámí na příští schůzce s Milošem Zemanem. Sobotka dodal, že by si výměnu členů vlády uměl představit i u ostatních koaličních stran.

Sobotka si umí představit výměny i u ministrů ANO a KDU-ČSL. Připomněl ale koaliční smlouvu, podle níž změny závisí na předsedech těchto stran. 

„Já se teď nechystám iniciovat jednání s panem Babišem nebo s panem Bělobrádkem, protože oni své názory už předběžně sdělili. Nicméně platí to, co jsem řekl na úvod. Chci se sejít se všemi členy vlády a chci s nimi mluvit o tom, co se povedlo, k čemu mám výhrady z hlediska jejich fungování a jaké by měly být hlavní cíle a úkoly, které by ještě vláda na jednotlivých ministerstvech měla dotáhnout do konce volebního období,“ řekl v úterý Sobotka po jednání se Zemanem. 

Premiér odmítl potvrdit spekulace, že z vlády odejdou ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, šéfka resortu práce Michaela Marksová a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. 

Skloňují se nová jména 

Spekuluje se, že Dienstbiera ve vládě nahradí poslanec Jan Chvojka, jako nový ministr pro lidská práva. Místo Marksové v čele rezortu práce se mluví o poslanci Romanu Sklenákovi. Jméno senátora Jana Žaloudíka se skloňuje v souvislosti postu ministra zdravotnictví, kde by měl nahradit dosavadního ministra Svatopluka Němečka. 

Žaloudík potvrdil, že s premiérem mluvil - řešit měli situaci ve zdravotnictví. „Probírali jsme věci týkající se zdravotnictví, protože mu tak jako nějakým způsobem poradcuji a to je celé. Pan premiér pak k tomu řekne, co on uzná,“ okomentoval setkání Žaloudík. 

Změnu ministrů sociální demokracie oznámil Sobotka v pátečním dopise členům strany. Někteří ministři jsou podle něj unaveni, a proto potřebují vystřídat. 

Ke zvážení změn ve vládě vyzval i koaliční partnery, ale předsedové ANO a KDU-ČSL úvahy o střídání v čele svých resortů odmítli. Od nového složení kabinetu si Sobotka podle dopisu straníkům slibuje dynamičtější práci. 

Sobotka se nedomnívá, že by se měl ohledně změn dostat do konfliktu s prezidentem, i proto s ním některé možnosti dnes konzultoval. 

Autor:  Lenka Jansová  (lej),  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace