Zprávy → Evropa5. srpna  2016 v 13:10  

Protest vinařů: městečko na jihu Francie 'vykoupali' v červeném víně

Do ulic Seté vyteklo několik tisíc litrů vína (ilustrační foto) - Foto: Stock Exchange

Do ulic Seté vyteklo několik tisíc litrů vína (ilustrační foto)Foto: Stock Exchange

Francouzské město Sète zaplavilo červené víno. Nespokojení vinaři do jeho ulic vylili tisíce litrů alkoholu z pěti obrovských kádí jako projev nesouhlasu s dovozem levných vín do Francie. „Vinnou“ povodeň pomáhali dostat pod kontrolu také hasiči.

Červené víno v úterý spláchlo ulice přístavního městečka Sète, které se nachází v jednom z největších vinařských regionů ve Francii. 

Podle deníku Midi Libre nateklo do domů, sklepů i na parkoviště. Francouzská média mluví až o 50 tisících litrů. 

K zaplavení ulic se přihlásil Regionální akční výbor vinařů (Crav), který je ve Francii nechvalně známý právě kvůli početným útokům v souvislosti s vínem. Informovala o tom televizní stanice France 3. 

Skupině Crav vadí, že se do Francie stále více dováží levné víno, které pak končí na pultech supermarketů. „Proč taková akce? Protože nás nikdo nikdy neposlouchá,“ řekl jeden ze zástupců Crav televizi France 3. 

Odborový předák francouzských vinařů Frederic Rouanet poslední útok skupiny odsoudil. Pro magazín Decanter ale zároveň řekl, že je zvyšujícím se počtem levných dovozů vína znepokojen. 

V letošním roce se o rozlitém víně ve Francii nepíše v novinách poprvé. V dubnu francouzští farmáři pro změnu zabavili dva španělské kamiony s vínem a vypustili je nedaleko Le Boulou v jižní Francii. 


Sète (34) : les cuves de l'entreprise Biron vidées par le CRAV
Autor:  Dominika Píhová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace