Zprávy → Fotbal21. října  2016 v 10:33  

Finále Ligy mistrů mimo Evropu. Nový prezident UEFA přemýšlí nad exportem královny evropského fotbalu

Cestovat za oblíbenými kluby na jiný kontinent by podle prezidenta UEFA nebyl pro evropské fanoušky problém - Foto:  Reuters

Cestovat za oblíbenými kluby na jiný kontinent by podle prezidenta UEFA nebyl pro evropské fanoušky problémFoto:  Reuters

Dosavadních 61 finálových soubojů o titul v nejprestižnější evropské klubové soutěži se hrálo na starém kontinentu. Nový prezident UEFA Aleksander Čeferin ze Slovinska to chce změnit a ještě navýšit popularitu fotbalu ve světě. V příštích letech by se mohlo o pohár pro vítěze Champions League bojovat mimo Evropu.

Spojené státy nebo Čína lákají do tamních ligových soutěží díky finančním možnostem klubů známé hráče z Evropy. 

Slovinský prezident UEFA Aleksander Čeferin, který je ve funkci teprve od září, teď navrhuje do zámoří a Asie „vyvážet“ i Ligu mistrů, nejprestižnější evropskou klubovou soutěž, a tím zvýšit globální popularitu fotbalu. 

„Čína je ekonomicky zajímavá, USA nejen finančně. Oblíbenost fotbalu v zámoří stoupá,“ řekl Čeferin. Zároveň prohlásil, že putovat za oblíbenými kluby mimo starý kontinent by pro evropské fanoušky nebyl problém: „Cestovat z Portugalska do Ázerbájdžánu je skoro totéž jako cestovat z Evropy do New Yorku.“ 

Pokud by se Liga mistrů mimo Evropu skutečně hrála, změnily by se také časy výkopů zápasů z tradičních 20.45 středoevropského času. „Museli bychom zohlednit situaci na ostatních trzích, ale zatím nevím jak,“ pokračoval Čeferin. 

Zájemci o pořádání finále Champions League by měli nově také podávat kandidaturu. Dosud byla vyvrcholení evropských soutěží udělována na základě rozhodnutí komise UEFA. 

Semifinále v sobotu 

Prezident UEFA zároveň přemýšlí, jak zvýšit sledovanost soutěže. Jedním z nápadů je přesunout semifinálová klání ze všedního dne na víkend. 

Semifinále se hrají vždy v úterý a ve středu, stejně jako skupinové a ostatní vyřazovací duely. Finále byla na programu rovněž ve všední den až do roku 2010. V posledních sedmi letech se ale hrálo vždy v sobotu. 

„Číňané v sobotu nespí, takže by mohli sledovat semifinále Ligy mistrů. Jenže to koliduje s programem ligových soutěží, které jsou také důležité,“ podotkl Čeferin. 

V budoucnu by mohla k Champions League a Evropské lize přibýt ještě další soutěž – Severoatlantická liga. V ní by nastupovaly celky z menších evropských zemí, které nemají v konkurenci velkoklubů šanci na evropskou scénu proniknout. 

Autor:  Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace