Zprávy → Fotbal3. listopadu  2016 v 13:10  

Přijeli fotbalisti z Izraele. Sparta má problém s antisemitismem, říká ředitel Židovského muzea

Ilustrační foto - Foto: Filip Jandourek

Ilustrační fotoFoto: Filip Jandourek

Fotbalovou Spartu čeká večer důležitý zápas nejen v boji o postup ze skupiny Evropské ligy. V sázce je také pověst klubu a případný další trest od Evropské fotbalové unie. Radikální část sparťanského publika má v repertoáru také antisemitské pokřiky, což by mohlo být v dnešním duelu obzvlášť citlivé, jelikož soupeřem je Hapoel Beer Ševa z Izraele.

Kotel fanoušků se přesunul na opačnou stranu stadionu, když měla Sparta v říjnu zavřenou část hlediště v domácí soutěži. Teď ji podobný trest čeká taky v Evropské lize a na Letné vědí, že příště může být ještě hůř. 

„Čtyři zavřené sektory může být vlastně poslední forma trestu před úplným uzavřením hřiště,“ říká ředitel komunikace Ondřej Kasík a k jeho slovům přidává Sparta i speciální kampaň. Fanouškům do duše v ní promlouvají obránce Costa a záložník Bořek Dočkal. 

 

Fotbalová Sparta pyká za chování svých fanoušků a dnešní zápas Evropské ligy odehraje s uzavřenou částí hlediště

Vložit na svůj web

„Při zápase proti Beer Ševě nebude na Letné vyprodáno. Čtyři sektory musí zůstat kvůli disciplinárnímu trestu uzavřené. Vážně tohle chceme?“ ptá se Dočkal ve videu a společně s Costou na konci říkají: „Ne rasismu.“ 

Taky dnešní soupeř Hapoel Beer Ševa má v týmu hráče tmavé pleti a k tomu převahu židovských fotbalistů, přičemž problematická část sparťanského publika, obvykle během derby se Slavií, skanduje pokřik, který se židovské komunity dotýká. 

„Pokřik ‚Jude Slaviaʻ je podle mého názoru jednoznačně antisemitský, protože označením jude bezprostředně odkazuje k perzekuci Židů za druhé světové války, která vedla k vyhlazení velké části židovského obyvatelstva Evropy,“ říká ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát s tím, že se Židovská obec v Praze opakovaně obracela na různé činitele Sparty a došlo i k několika schůzkám. 

„Nepochybuji o tom, že vedení Sparty s tou situací není spokojeno a že by ji rádo řešilo. Je to ostuda pro klub s nesmírně slavnou historií, nicméně řešit se to nedaří,“ doplnil Pavlát, který na zápasy Sparty chodíval, ale teď se tam nevydá ani na utkání s izraelským soupeřem. 

„Jít na stadion s tím, že bych tam eventuálně slyšel protižidovské výkřiky, na to není nikdo zvědavý. I kdyby to byly nadávky na kohokoliv jiného, je to nechutné a degradující.“ 

„Ambice klubu je vystavovat na nevhodné projevy publika zpětnou vazbu. Například vymáhání pokuty bylo úspěšné v případě českých soutěží, zatím se nám taková věc ještě nepodařila v případě zápasů evropských pohárů,“ říká za Spartu Ondřej Kasík. 

Zápas proti Hapoelu Beer Ševa začne pět minut po deváté hodině večerní.  

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Nikola Šrámková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace