Zprávy → Hudba29. srpna  2016 v 16:50  

Před 50 lety odehráli Beatles svůj poslední oficiální koncert na veřejnosti

Beatles - Foto:  Roger, zdroj: Flickr.com,  CC BY 2.0

BeatlesFoto:  Roger, zdroj: Flickr.com, CC BY 2.0

Dnes je tomu 50 let od posledního veřejného koncertu kapely Beatles. Ten se odehrál v Kalifornii na stadionu Candlestick Park v San Franciscu 29. srpna 1966.

Přestože se kapela rozpadla až v roce 1970, poslední koncert odehráli Beatles čtyři roky předtím. Podle hudebního publicisty Ondřeje Konráda za to může jejich hudba a jejich fanynky. 

„Tehdejší aparatura byla méně výkonná než ta v 70. letech,“ říká Konrád. „Proto přes ječení fanynek, které známe na příklad z filmu Perný den, se členové Beatles navzájem neslyšeli.“ 

Druhým problémem byla jejich hudba. „Jejich písničky byly v této době tak přearanžované a s přidanými nástroji, že je nebylo téměř možné zahrát ve čtyřech lidech na pódiu alespoň z poloviny tak dobře, jak byly zahrané na desce.“ 

Přes jejich velkou oblíbenost a nespornou kvalitu Beatles nikdy neměli žádné následovníky, žádnou kapelu, která by jejich styl napodobovala. Podle Konráda je to způsobené tím, že jejich „styl byl tak rozevlátý a výraz barevně široký“, že ho nikdo nedokázal napodobit. To je hlavně zásluhou geniálních skladatelů Johna Lennona a Paula McCartneyho a také producenta George Martina. 

Beatles však inspirovali mnoho lidí. Díky jejich příkladu začalo mnoho lidí, kteří by se jinak neodvážili, hrát a skládat svou hudbu. 

Členové Beatles po rozpadu kapely v roce 1970 - Foto:  Český rozhlas

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace