Zprávy → Ostatní sporty18. října  2016 v 08:59  

Češky vyhrály mistrovství světa v basketbalu 3x3. Pořád do vás někdo strká, říká trenérka

Mistryně světa v basketbale 3x3. Michaela Uhrová, Tereza Vorlová, Sára Krumpholcová a Kateřina Novotná - Foto:  ČBF

Mistryně světa v basketbale 3x3. Michaela Uhrová, Tereza Vorlová, Sára Krumpholcová a Kateřina NovotnáFoto:  ČBF

Basketbal tří proti třem hraný na jeden koš není jen zábava mladíků v parku. Pravidelně se koná oficiální mistrovství světa a to letošní ženské ovládly v Číně české hráčky. Ty přitom složily tým kvůli rozehrané sezoně klasického basketbalu až na poslední chvíli. V budoucnosti je ale podle nich možné, že halový basketbal bude ustupovat tomu, který se hraje pod širým nebem.

„Basketbal tři na tři se liší v rychlosti a ve tvrdosti hry. Neexistuje moc vteřin, kdy nejste v kontaktu s protihráčkou, jak v obraně, tak v útoku. Pořád do vás někdo strká a je to fyzicky náročné,“ popisuje Michaela Uhrová, v čem se liší „trojkový“ a klasický basketbal. 

 

Basketbal 3x3 může hrát každý, Češky jsou v něm nejlepší na světě

Vložit na svůj web

Na krku české hrající trenérky reprezentace basketbalu tři na tři Michaely Uhrové cinká zlatá medaile spolu s cenou pro nejlepší hráčku mistrovství světa. 

„Když v normálním basketbale nastupujete proti silnému týmu, už předem víte, že prohrajete. Tady nikdy nevíte, komu se bude dařit a jak to dopadne. Je to takové zábavnější,“ doplňuje nejmladší mistryně světa, osmnáctiletá Sára Krumpholcová. 

Tým se skládal na poslední chvíli a kromě veteránky Michaely Uhrové a mladé Sáry Krumpholcové ho tvořily ještě Tereza Vorlová a Kateřina Novotná. 

Češky nejprve ve skupině zdolaly Cookovy ostrovy, následně prohrály s Francií, ale výhrami nad domácí Čínou a Rumunskem vybojovaly postup. Ve čtvrtfinále si poradily s Nizozemskem a o překvapení se postaraly v semifinále, kdy zaskočily basketbalovou velmoc USA. 

V boji o titul pak porazily další překvapení turnaje - Ukrajinu. Hrající trenérka Uhrová věří, že po úspěchu jejího týmu se basketbal na jeden koš dostane víc do centra pozornosti. 

„Doufám, že by to mohlo zaujmout lidi, trošku zpopularizovat trojkový basketbal. Je to hezký sport, může ho hrát opravu každý na ulici,“ říká Uhrová. 

Pouliční verze basketbalu navíc touží o zařazení do programu olympiády. A to už té příští za čtyři roky v Tokiu. 

Autor:  David Nekvinda, Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace