Považuji to za selhání, řekla Krnáčová o Konvičkově akci. Magistrát o zbraních věděl

Odpůrci islámu na Staroměstském náměstí v Praze sehráli scénku představující invazi Islámského státu, vyděsili tím kolemjdoucí - Foto:  ČTK

Odpůrci islámu na Staroměstském náměstí v Praze sehráli scénku představující invazi Islámského státu, vyděsili tím kolemjdoucíFoto:  ČTK

Úředníci z pražského magistrátu věděli, že na nedělní protiislámské akci Martina Konvičky použijí účastníci airsoftové zbraně. Vyplývá to z oznámení s popisem účelu shromáždění, které získal Radiožurnál. Policie akci prošetřuje kvůli možnému výtržnictví. Scénka s takzvaným Islámským státem podle některých svědků vyděsila turisty.

Magistrát původně tvrdil, že o akci neměl podrobné informace. Dokument, který Radiožurnál získal, ale použití zbraní bez nábojů obsahuje. 

„Bylo v něm uvedeno, že na místo se dostaví zhruba deset herců, kteří budou drobně maskovaní, částečně i v obličeji, a že na místo dojede i jedno motorové vozidlo. Součástí obecného popisu bylo i konstatování, že herci mohou použít repliky zbraní, znehodnocené zbraně nebo airsoftové pistole,“ popsal mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Úředníci podobné akce nepovolují, nemají na to právo. Pořadatelé ale mají povinnost shromáždění nahlásit. V určitých případech magistrát podobnou akci může zakázat. Právě to měl úředník podle pražské primátorky Adriany Krnáčové z hnutí ANO udělat. 

„Muselo mu být jasné podle popisu, který žadatel poskytnul, že to nebude standardní demonstrace. Já to považuji za selhání a nedostatek sensibility vůči svátku, respektive připomenutí si této akce,“ řekla. 

Primátorka dodala, že vedoucí dotyčného úředníka by měl z incidentu vyvodit důsledky. 

Shromáždění Iniciativy Martina Konvičky odsoudili i někteří politici - třeba ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD nebo ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. 

Čtěte také: Konvička odmítá, že by odpůrci islámu na Staroměstském náměstí vyděsili turisty

Protiislámský aktivista Martin Konvička přijel v neděli na Staroměstské náměstí na velbloudovi a v doprovodu mužů převlečených do černých hábitů a maskáčů. Vykřikovali přitom Alláhu akbar, tedy Bůh je veliký v arabštině. 

Součástí tohoto ohlášeného divadelního představení byla i střelba z airsoftových zbraní, což vyděsilo turisty. Radiožurnálu to potvrdili svědci, kteří na místě byli. 

Konvička tvrdí, že si vystrašených cizinců nevšiml. Připustil ale, že ve vedlejších ulicích být mohli, a hledá prý videa a fotografie, které by doložily, že někoho scénka vystrašila. Policie případ prošetřuje jako výtržnictví. 

Autor:  Eliška Malínská

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace