V Česku pracuje prvních pět sexuálních asistentek pro hendikepované

Sexuální asistence funguje třeba ve Švýcarsku, Německu nebo Dánsku (ilustrační foto) - Foto:  pixabay.com

Sexuální asistence funguje třeba ve Švýcarsku, Německu nebo Dánsku (ilustrační foto)Foto:  pixabay.com

Česko má prvních pět sexuálních asistentek pro lidi s postižením. Ženy, které proškolila organizace Rozkoš bez rizika, se můžou klientů dotýkat, mít s nimi sex, ale třeba také pomáhat párům se začátkem intimního života. Za poskytované služby zákazníci ženám zaplatí. Sexuální asistence funguje hned v několika západoevropských zemích, třeba ve Švýcarsku, Německu nebo Dánsku.

„Téma jsme otevřeli tím, že jsme vydali článek, zmínili jsme ho na konferenci a měli jsme velký ohlas jak ze strany médií, tak ze strany institucí, které pomáhají lidem s hendikepem, a od samotných lidí s hendikepem a jejich rodičů,“ říká výkonná ředitelka organizace Rozkoš bez rizika Lucie Šídová. 

Sexuální asistentky absolvovaly kurzy Intimní a sexuální asistence od partnerské organizace InSeBe a školení Od srdce k tělu s lektorkou Catherine Agthe Diserensovou ze Švýcarska. Ženy podepsaly etický kodex a obdržely certifikát. 

 

V Česku pracuje prvních pět sexuálních asistentek pro hendikepované. Proškolila je organizace Rozkoš bez rizika. Více její výkonná ředitelka Lucie Šídová

Vložit na svůj web

Muži zatím v Česku tyto služby poskytovat nebudou. 

„Jsme ženská organizace a pracujeme se ženami, které působí v sexbyznysu, a proto jsme zvolili ženy. Je to také tím, že jsme předpokládali, že tyto ženy už umí pracovat s tělem - setkávají se s muži a většina z nich už se setkala a pracovala s lidmi, kteří měli nějaké postižení,“ vysvětluje Šídová. 

Právně je ale podle ní poskytování sexuální asistence za úplatu v Česku komplikované, a to i přesto, že české zákony tím organizace neporušuje. 

Lucie Šídová - výkonná ředitelka organizace Rozkoš bez rizika, která sexuální asistentky proškolila - Foto: Adéla Paulík Lichková

Lucie Šídová - výkonná ředitelka organizace Rozkoš bez rizika, která sexuální asistentky proškolilaFoto: Adéla Paulík Lichková

„Poskytovat sexuální služby za úplatu je v České republice povoleno. Požádali jsme ministerstvo vnitra o vypracování právního posudku a postupujeme podle něj,“ upřesňuje ředitelka Rozkoše bez rizika. 

Pokud by prý existoval zákon o legalizaci prostituce, celá situace by byla pro organizaci, sexuální asistentky i hendikepované jednodušší. 

„Sexuální asistentky můžeme školit, ale nemůžeme je dále zprostředkovávat. Můžeme také nabídnout jejich seznam, ale to je také trošku kontroverzní,“ dodává Lucie Šídová. 

Na asistentky, které lze dohledat na internetu, už se podle ní obracejí první zákazníci. 

Související weby

Rozkoš bez rizika

Autor:  Veronika Sedláčková  (ves), Simona Bartošová

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Prolínavé zápasy: Sparta - Steaua a Plzeň - Karabach - Foto: Michal Jindra

Prolínavé zápasy: Sparta - Steaua a Plzeň - Karabach

Poslouchejte přímý přenos zápasu.

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  Od 26.7.2016 21:35 do 22:35; na silnici 364 u obce Svojanov okres Svitavy; nehoda; havarované vozidlo; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; havárie OA bez zranění.
  Od 26.7.2016 20:35 do 21:55; D5 - 12.6km na trase Rozvadov - Praha; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; OA x NA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace