Zprávy → Svět8. března  2016 v 16:41  

OSN kritizuje návrh dohody EU s Tureckem o vracení migrantů

Turecko podle OSN dost nechrání práva žadatelů o azyl z některých zemí (ilustrační foto) - Foto: Robert Mikoláš

Turecko podle OSN dost nechrání práva žadatelů o azyl z některých zemí (ilustrační foto)Foto: Robert Mikoláš

Hromadné vracení uprchlíků z Evropské unie do Turecka podle OSN odporuje mezinárodnímu právu. Osmadvacítka včera přivítala ochotu Ankary přijímat zpět všechny migranty s výjimkou Syřanů, kteří přišli přes Turecko. Finální dohodu s ní ale neuzavřela.

Hromadné vracení uprchlíků z Evropské unie do Turecka podle OSN odporuje mezinárodnímu právu. Osmadvacítka včera přivítala ochotu Ankary přijímat zpět všechny migranty s výjimkou Syřanů, kteří přišli přes Turecko. Finální dohodu s ní ale neuzavřela. 

Spojené národy tvrdí, že Ankara občany některých států dostatečně nechrání. Podle evropského zástupce vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Vincenta Cochetela Turecko přijímá jen 3 procenta žadatelů o azyl z Iráku, Íránu a Afghánistánu. 

 

Jak v Turecku hodnotí plán na regulaci migrační krize, zjišťoval Jaromír Marek ze zahraniční redakce

Vložit na svůj web

„Trochu mě unavují řeči o ilegálních migrantech. 91 procent lidí přicházejících do Řecka jsou Afghánci, Iráčané a Syřané. Utíkají kvůli svým životům, kvůli konfliktům a porušování lidských práv v jejich zemích. Nejde o lidi, kteří hledají lepší ekonomickou budoucnost,“ říká Cochetel. 

Čtěte také: Turecko nabízí zastavení migrační vlny. Od EU za to chce peníze a uvolnění víz

Pochybnosti o chystané dohodě Evropské unie s Tureckem vyjádřil i Dětský fond OSN (NICEF). Osmadvacítka by prý měla garantovat dětem mezinárodní ochranu. 

V Turecku je podle nejnovějších údajů přes 2,7 milionu uprchlíků ze Sýrie. V zemi funguje 22 vládou zřízených uprchlických táborů, v nichž ale žije jenom asi 300 tisíc lidí. Ostatní jsou rozptýleni po Turecku, žijí u rodin a kde se dá. Ankara tvrdí, že v souvislosti s uprchlickou krizí už utratila 9 miliard eur.  

Letos už do Evropy dorazilo 141 tisíc migrantů 

Podle Mezinárodní organizace pro migraci už letos do Řecka a Itálie dorazilo na 141 tisíc běženců. Naprostá většina z nich, asi 132 tisíc, jich připlula do Řecka. 

Asi 37 tisíc uprchlíků a migrantů ale v posledních dnech v Řecku uvízlo. Makedonie jich podle řeckých médií za poslední den pustila přes hranice jen něco přes tři stovky. Zhruba tolik jich ale podle řecké pobřežní stráže za stejný čas připlulo z Turecka. 

Do tábora Idomeni na hranicích s Makedonií přijely týmy hygieniků, kteří mají navrhnout preventivní opatření proti možnému šíření nemocí. Kvůli špatným podmínkám chtějí řecké úřady asi 13 tisíc tamních migrantů přesunout do nových uprchlických táborů. Příští týden chtějí Atény začít v zemi budovat 14 nových. 

Související weby

UPRCHLICKÁ KRIZE

Autor:  Ondřej Klapal,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace