Zprávy → Svět29. listopadu  2016 v 13:38  

Placenou práci má v EU méně než třetina Romů. V Čechách bojují hlavně s diskriminací

Většinu Romů v Evropě ohrožuje nezaměstnanost a chudoba - Foto:  pixabay.com

Většinu Romů v Evropě ohrožuje nezaměstnanost a chudobaFoto:  pixabay.com

Drtivou většinu Romů v Evropské unii ohrožuje chudoba. Placenou práci jich má méně než třetina. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Agentury Evropské unie pro základní práva v členských zemí s velkými romskými komunitami. Čeští Romové jsou podle ní chudobou ohroženi nejméně a také častěji pracují. Patří ale k těm, kteří se nejčastěji setkávají s diskriminací.

Unijní agentura na základě těchto zjištění vyzvala evropské státy ke snižování chudoby Romů a k zastavení jejich vyčleňování ve školství. Situace Romů v Evropě se prý v posledních letech nijak nezlepšuje. 

S diskriminací se podle Ioannise Dimitrakopulose v posledních letech potýkaly skoro dvě třetiny českých Romů. Nejčastěji při hledání práce a bydlení. 

Ředitel agentury Michael O'Flaherty ale soudí, že takto vysoké číslo může souviset s větším povědomím českých Romů o jejich právech. To, že se v jiných oblastech jeví situace Romů v České republice příznivěji než v dalších státech, podle něj neznamená, že by byla lepší. Je prý jen méně špatná. 

Romové se v Evropské unii podle agentury také stále potýkají se segregací ve školství a s nízkým vzděláním. 

Předškolní zařízení podle jejího průzkumu navštěvuje zhruba polovina Romů a stejné množství jich studuje na středních školách. Na vysokých školách se pak vzdělává jen minimum evropských Romů. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace