Zprávy → Svět20. října  2016 v 14:06  

Vytáčky s uznáním ‚zmanipulovaných‘ voleb? Taktika spálené země se Trumpovi může vymstít

Trumpova taktika spálené země se může obrátit i proti němu samotnému, míní Reuters - Foto:  Reuters

Trumpova taktika spálené země se může obrátit i proti němu samotnému, míní ReutersFoto:  Reuters

Poslední prezidentská debata – a spolu s ní i poslední šance Donalda Trumpa, jak vyhrát přízeň tolik potřebných nerozhodnutých voličů. Republikánský kandidát však svou šanci zmařil, protože se opět vydal cestou rozohnění, píše ve své čtvrteční analýze agentura Reuters.

„Uvidíme, až to přijde. Pak vám to řeknu. Zatím vás budu napínat,“ opáčil Donald Trump na otázku moderátora, zda přijme výsledky prezidentských voleb, pokud v souboji s Hillary Clintonovou prohraje. Trumpovu kampaň přitom dlouhodobě lemují výroky o možných manipulacích s hlasy ve prospěch demokratky Clintonové. 

Ta Trumpova slova označila za úsměvná, ale zároveň velmi znepokojivá, a nazvala je hanobením americké demokracie. „Jsme tu 240 let. Měli jsme svobodné a férové volby. Přijali jsme výsledky, i když se nám nemusely líbit. A to se očekává od kohokoli, kdo během voleb stane na debatním pódiu,“ prohlásila Clintonová a dodala, že ji její protivník „zděsil“. 

Čtěte také: Nechutná ženská, zaútočil Trump na Clintonovou. Ani poslední debata se neobešla bez urážek

Donald Trump svou sokyni na oplátku nazval „nechutnou ženskou“ a imigranty souslovím „bad hombres“ (volně „špatní chlápci“ – pozn. red.); nesmiřitelné linie se držel i v diskutované otázce potratů. Tato rétorika hrála na osvědčenou strunu Trumpova tvrdého voličského jádra, ale nerozhodnuté voliče podle Reuters pravděpodobně odradila. A právě ty Trump, jemuž předvolební průzkumy nepřejí, potřebuje. 

Rizikové titulky 

„Když zaostáváte v průzkumech, nepotřebujete druhý den ráno titulek, že nepřijmete výsledky voleb,“ uznal pro Reuters republikánský stratég Ford O’Connell. Do voleb zbývají necelé tři týdny a Trump za Clintonovou zaostává v řadě států. Neuspěl ani ve srovnání se svým předchůdcem Mittem Romneym, kterému před čtyřmi lety více přály téměř všechny demografické skupiny voličů. 

Čtěte také: Zničení Země meteoritem by bylo lepší než vítězství Trumpa či Clintonové, myslí si mladí Američané

Straničtí stratégové před debatou upozorňovali, že Trump má sledované události využít k rozšíření voličské základny. Trump je neposlechl, nebo ho možná nezajímali, píše Reuters. V posledním televizním střetu se svou soupeřkou se držel strategie namířené k zajištění svých nejhorlivějších voličů, zatímco útoky na charakter a důvěryhodnost Clintonové chtěl od účasti odradit už tak skeptické mladé liberály. 

Jenže může tím na poslední chvíli dosáhnout pravého opaku. „Riziko taktiky spálené země je, že lidi spíš vyburcuje, než odradí,“ vysvětluje Michael McDonald z Floridské univerzity, který analyzuje chování voličů. Podpora Clintonové v severovýchodních státech podle něj překvapivě rychle roste. 

Poslední debata kandidátů na amerického prezidenta Hillary Clintonové a Donalda Trumpa - Foto:  Reuters

Poslední debata kandidátů na amerického prezidenta Hillary Clintonové a Donalda TrumpaFoto:  Reuters

Masový online průzkum States of the Nation agentur Reuters a Ipsos odhaduje, že pokud by se volby konaly nyní, měla by Clintonová 95procentní šanci zvítězit ve sboru volitelů o přibližně 118 hlasů. 

Ožehavá cesta 

Trump se zjevně rozhodl svou voličskou základnu rozohnit, místo aby ji rozšířil. Průzkumy moudrost takové strategie zpochybňují, míní Reuters. Trumpovo jádro bílých, mužských voličů z dělnické třídy může podle očekávání volit ve velkém, ale k výhře to pravděpodobně nepostačí. Miliardář si stojí dobře například u bělochů v důchodovém věku, jenže podle odhadů jich už nyní odvolí 9 z 10, takže vymáčknout z nich víc hlasů půjde jen stěží. 

A nemusí mu pomoct ani to, pokud se mu podaří odradit demokratické voliče. Jestli by se běloši dostavili ve větším než odhadovaném počtu a rasové menšiny naopak v nižším, průzkum States of Nation přisuzuje Trumpovi vítězství v Ohiu a Severní Karolíně a naději v Pensylvánii, Wisconsinu a Coloradu. I tak by však Clintonová měla 82procentní šanci na výhru. 

A konečně je tu další riziko Trumpova zpochybňování férovosti voleb: svým stoupencům tak nechtě může vyslat signál, že na účasti ve volbách už nezáleží. 63letý Michael Sopko věří Trumpovi, ale už ne volebním přístrojům. „Všechny už jsou zmanipulované,“ prohlásil těsně před poslední debatou. „Podle mě jsou výsledky už dané.“  

Autor:   mls

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace