Zprávy → Věda23. listopadu  2016 v 18:00  

Češi žijí nejdéle ze zemí V4. Pořád je to ale méně než evropský průměr

Evropští senioři žijí déle než v roce 1990. Délka života se napříč zeměmi ale liší - Foto: Nicu Buculei, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Evropští senioři žijí déle než v roce 1990. Délka života se napříč zeměmi ale lišíFoto: Nicu Buculei, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Očekávaná délka života u Čechů je 78,9 roku, vyplývá to z nejnovější zprávy OECD a Evropské komise o zdraví Evropanů. Podle zprávy se průměrná střední délka života ve všech členských zemí prodloužila od roku 1990 o šest let na 80,9 v roce 2004. Česko i ostatní země V4 jsou ale pod tímto průměrem.

Výzkum ukázal velké rozdíly v očekáváné délce života mezi jednotlivými zeměmi EU. Zatímco ve Španělsku se lidé v průměru dožijí 83,3 roku, v Lotyšsku je to téměř o 10 let méně, konkrétně 74,5 roku. 

Rozdíly mezi zeměmi je možné sledovat i přímo za českými hranicemi: Rakušané v průměru žijí o tři roky delší život než Češi. Podle OECD se v rámci celé EU dožívají lidé s nejvyšším vzděláním průměrně o sedm let déle než lidé s nejnižším. 

Průměrná délka života nebyla jedinou otázkou, na kterou výzkum odpověděl. Mimo jiné totiž ukázal, že Češi jsou společně se Slováky na prvních dvou místech v podílu pacientů, kteří v letech 2011 až 2013 navštívili pohotovost kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče. V Česku to byla nadpoloviční většina pacientů, na Slovensku téměř 80 procent. 

Podle OECD bylo v roce 2013 zároveň v rámci EU možné předejít 1,2 milionu úmrtí. „Musí se udělat víc, aby se zredukovala nerovnost v přístupu a kvalitě (zdravotní) péče,“ prohlásil generální tajemník OECD Angel Gurría, podle kterého se evropské zdravotnictví musí zaměřit více na prevenci. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace