Zprávy → Zahraničí4. října  2016 v 12:38  

Krejčíř stáhl žádost o azyl v JAR. Ať co nejrychleji sedne do letadla směr Praha, přejí si tam

Krejčíř stáhl žádost o azyl v Jihoafrické republice, kde je odsouzen na 35 let vězení (archivní foto) - Foto: Robert Mikoláš

Krejčíř stáhl žádost o azyl v Jihoafrické republice, kde je odsouzen na 35 let vězení (archivní foto)Foto: Robert Mikoláš

Radovan Krejčíř by mohl být vydán do České republiky a mohlo by tak dojít k obnově jeho procesů, při kterých byl odsouzený k mnohaletému vězení. Uprchlý Čech totiž stáhl žádost o azyl v Jihoafrické republice, kde žije od roku 2007 a kde si nyní také odpykává 35letý trest odnětí svobody, mimo jiné za únos a pokus o vraždu.

Radovan Krejčíř se původně odvolal proti zamítnutí žádosti o azyl, teď ale toto odvolání vzal zpět, což by mohlo vést i k opakování všech jeho procesů v České republice a v takovém případě by byla zastavena třeba i exekuce jeho černošické vily, která teď míří do dražby. 

Krejčíř, jehož jihoafrický soudce označil dokonce za bosse tamního podsvětí, dál čelí několika závažným obviněním v JAR i v Česku. 

V úterý by například mělo pokračovat další líčení v případu, kdy žalobce viní Krejčíře a další čtyři osoby z vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy. 

Jihoafrická policie vydala zatykač i na Krejčířova syna Denise zdržujícího se v České republice, který podle ní měl být do tohoto případu také zapleten, tento zatykač ale zatím není mezinárodní. 

Letadlo směr Praha 

Česká republika nemá s JAR dohodu o vydávání odsouzených osob. Teoreticky by si tak měl odsedět zatím jediný trest, tedy 35 let, a až poté by mohl být vydán zpět do České republiky. Jak ale v Johannesburgu řekli představitelé jihoafrické policie a poté i sám prokurátor, byli by nejradši, kdyby Krejčíře co nejdříve posadili do letadla směr Praha. 

Krejčíř je podle nich nebezpečný, jeho soudy navíc stojí daňové poplatníky miliony a neustále hrozí jeho útěk, při kterém by mohlo dojít k dalším obětem a zastřelen by mohl být i sám Krejčíř. 

Teď by tedy mělo pokračovat extradiční řízení. Musí ovšem dojít k jednání na vládní úrovni mezi ministry spravedlnosti JAR a České republiky. Městský soud v Praze má už podle informací ČT na stole žádost jeho právníků, aby Krejčíř nebyl považován za uprchlého.  

Nelidské a hrozné podmínky 

Vše tedy záleží na Jihoafrické republice, snaze a ochotě obou zemí, ale i na případné dohodě mezi samotným Krejčířem a tamní policií, respektive žalobcem. 

Radovan Krejčíř zároveň protahuje další řízení. Podle jihoafrických médií opět nevyplatil dalšího z právníků a ten ho přestal zastupovat, tím prý hraje o čas. Určitě také nechce být v nejpřísněji střežené věznici v JAR, ve které si odpykává 35letý trest. 

On sám označil tamní podmínky za hrozné a nelidské. Všechny možnosti týkající se jeho dalšího osudu jsou tak otevřené.  

Autor:  Robert Mikoláš  (mir)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace