3. etapa: Despres v čele kategorie motorek

31. prosinec 2012

Třetí etapa rallye Dakar mezi městy San Rafael a San Juan byla další náročnou zkouškou pro techniku. Startovalo se téměř z dvou kilometrů nadmořské výšky a dvakrát se stoupalo až do tří kilometrů. Navíc na začátku argentinského léta se teploty pohybují i nad 45 °C a motory trpí.

Start rychlostní zkoušky vyčkával na jezdce a posádky až po zdolání téměř 300kilometrového spojovacího úseku, kde si mohli užívat krásné scenérie. Pro dnešní den pořadatelé upravili trasu měřeného úseku pro auta a kamióny, které absolvovaly jen 208 kilometrů. Na motorky a čtyřkolky čekalo 270 kilometrů.

Motorky

V dnešní etapě využil celkově třetí Cyril Despres navigační chyby svého týmového kolegy Marca Comy z KTM, který kategorii motorek doposud vedl, a do cíle dorazil s náskokem 13 minut před ním. Díky tomu se dostal do čela průběžné klasifikace. Marc Coma je s desetiminutovým odstupem druhý a dnes mu patřilo sedmé místo. Oba jedou na stroji KTM 450CC Rally.

Měřený úsek zvládl projet ve druhém nejrychlejším čase Nizozemec Frans Verhoeven se strojem Sherco SR450, ale na prvního Desprese ztratil přes 8,5 minuty. Dnes třetí Paulo Goncalves z Portugalska jedoucí na motorce Husqvarna 450RR Rally byl jen o dvě sekundy pomalejší.

Čtvrté místo dnes obsadil Portugalec Helder Rodrigues na stroji Yamaha 450WRF a pátý dojel Alain Duclos z Francie na motorce Aprilia 4.5RXV Rally. V první pětici je tedy pět rozdílných typů motorek, což může naznačovat, že nebude až tak záležet na technice, ale na jezdeckých zkušenostech.

Na 18. a 19. místě jsou slovenští jezdci Jakeš s BMW a Svitko na KTM, osamělý český motorkář Jan Veselý se po dnešním měřeném úseku umístil na 63. místě se ztrátou 65 minut na vítěze.

Průběžně je první Despres, druhý Coma a třetí Francouz David Casteu.

Čtyřkolky

Kategorie čtyřkolek se po odstoupení zkušeného Josefa Macháčka stala záležitostí domácích jezdců – zřejmě tak, jak pořadatelé chtěli. 270 kilometrů rychlostní zkoušky zvládl nejlépe Argentinec Marcos Patronelli, jeho starší bratr Alejandro byl třetí se ztrátou –2:19. Mezi ně se vklínil další argentinský závodník Tomas Maffei.

Argentinští jezdci obsadili čtyři přední příčky, čtvrtý byl Pablo Sebastian Copetti. Ten dnes dojel do cíle dokonce v nejkratším čase, ale kvůli 15minutové penalizaci klesl na čtvrté místo. Všichni jezdci z Argentiny jedou na stroji Yamaha Raptor 700 – možná i proto, že bratři Patronelliovi jsou nyní oficiální distributoři Yamahy v Argentině.

Na prvních dvou místech průběžného hodnocení kategorie čtyřkolek jsou bratři Patronelliovi v pořadí první Alejandro, druhý Marcos a mezi nimi je ani ne jedna minuta. Třetí je jejich krajan Tomas Maffei se ztrátou necelých tří minut.

Auta

Tovární vozy mini týmu X-Raid jsou na letošní Dakar dokonale připraveny. Potvrzují to jejich opakovaná umístění v první pětce nejprestižnější kategorie vozů. Povedlo se jim to i dnes, a to hned dvakrát. První dojel španělský pilot Nani Roma a o minutu pomalejší byl Kryzstof Holowczyc z Polska.

Skvělá technika se skrývá i v útrobách rychlých speciálů Hummer H3 z týmu Američana Robbyho Gordona, jehož oba vozy jsou také pokaždé v první pětce. Gordonův týmový kolega je Nasser Al-Attiyah, obhájce loňského prvenství. Dnes dojel třetí se ztrátou přibližně 1,5 minuty, Robby Gordon byl s dvouminutovou ztrátou pátý, protože musel na trati zastavit kvůli defektu. Mezi ně se dostala Toyota Hilus jihoafrického pilota Giniela De Villierse.

Stephane Peterhansel, další pilot vozu Mini All 4 Racing, dojel až sedmý se ztrátou téměř 6,5 minuty. I jeho zdržel na trati defekt a musel zastavit, a to nejednou.

Přední místa v celkové klasifikaci se kompletně změnila. Ve vedení je teď mini Poláka Holowczyce, druhý je hummer Američana Gordona a na třetím místě odpočívá toyota Jihoafričana De Villierse, který zatím se svým vozem velmi překvapuje.

Zajímavostí je, že v první desítce se drží i vůz čínské výroby Great Wall Haval pilotovaný zkušeným Carlosem Souzou z Portugalska, který se v poslední dekádě, kromě neúspěchu v roce 2010, vždy umístil v první desítce kategorie automobilů.

Kamióny

Tradičně jako poslední vyjely na trať etapy kamióny, přesně ve 13:08 našeho času. V cíli 208 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušky byl nejrychlejší Ital Biason s ivecem z týmu Nizozemce De Rooye. Druhé a třetí místo obsadily dva kamazy pilotované Ardavichusem (–1:09) a Kariginovem (–2:19). Kariginov jede s továrním kamazem, ale Ardavichus z kazašského týmu Astana má stavěný speciál kamaz.

Aleš Loprais se stále posunuje v etapových výsledcích směrem nahoru a dnes dojel na čtvrtém místě s 3,5minutovým mankem. Za ním se seřadila tři iveca v pořadí Stacey, Adua, De Rooy a osmou příčku obsadil Martin Kolomý s tatrou se ztrátou deset minut.

Posádce Valtr, Pabiška, Bervic s liazkou patřilo 24. místo. Ztratila necelých 44 minut. Tatra s posádkou Vrátný, Měřínský, Pustějovský dojela na 27. místě (–53:27). Druhá liazka týmu KM Racing s česko-polskou posádkou Cabala, First, Kalina skončila na 28. příčce se ztrátou zhruba 54 minut.

Do čela průběžné klasifikace se z pátého místa posunul kazašský pilot Ardavichus s kamazem. Na druhém, třetím a čtvrtém místě jsou seřazena iveca pilotovaná De Rooyem a jeho týmovými kolegy Biasonem a Staceym. Aleš Loprais si polepšil o jednu příčku a je pátý (–2:43).

Martin Kolomý z Czech Dakar týmu je na 14. místě, což znamená zlepšení o tři pozice. Ztrácí 39,5 minuty. Jaroslav Valtr z týmu KM Racing drží průběžné 21. místo (–2:17:38), Tomáš Vrátný otevírá čtvrtou desítku (–4:18:38) a Miroslav Zapletal s tatrou je na 36. místě se ztrátou více než sedmi hodin.

Popis trasy 4. etapy ze San Juanu do Chilecita:
Zkušení jezdci si budou užívat počítání úspěšných přejezdů vyschlých koryt řek během rychlostní zkoušky. Bude při ní čas i na obdivování působivých kaňonů provincie Rioja, ale v zájmu úspěchu bude důležitá ostražitost a pozornost na závodní trasu. Nikdo nebude schopen udržet stálé závodní tempo. Ať už půjde o navigační schopnosti na konci měřeného úseku, nebo o menší překážky na trati, obojí může znamenat ztrátu času. Je pravděpodobné, že už při vjezdu do Chilecita mohou být ze hry i někteří aspiranti na vítězství.

San Rafael – San Juan (561 km / RZ 270 km)

Motocykly:
1. Despres (Fr./KTM) 3:48:38, 2. Verhoeven (Niz./Sherco) –8:37, 3. Goncalves (Portug./Husqvarna) –8:39, ...63. Veselý (ČR/Yamaha) –1:05:02.

Průběžné pořadí:
1. Despres 7:31:42, 2. Coma (Šp./KTM) –10:12, 3. Casteu (Fr./Yamaha) –17:16, ...85. Veselý –3:02:29.

Čtyřkolky:
1. M. Patronelli 4:53:29, 2. Maffei –1:52, 3. A. Patronelli (všichni Arg./Yamaha) –2:19.

1. A. Patronelli 9:32:31, 2. M. Patronelli –55, 3. Maffei –2:41.

Automobily (499 km / RZ 208 km):
1. Roma, Perin (Šp., Fr./Mini) 2:26:51, 2. Holowczyc, Fortin (Pol., Belg./Mini) –1:09, 3. Al-Attiyah, Cruz (Kat., Šp./Hummer) –1:29.

1. Holowczyc, Fortin 5:51:06, 2. Gordon, Campbell (USA/Hummer) -54, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -1:40.

Kamióny (499 km / RZ 208 km):
1. Biasion (It./Iveco) 2:50:53, 2. Ardavichus (Kaz./Kamaz) –1:09, 3. Karginov (Rus./Kamaz) –2:19, 4. A. Loprais –3:34, ...8. Kolomý (oba ČR/Tatra) –10:00, 24. Valtr (ČR/Liaz) –43:47, 27. Vrátný (ČR/Tatra) –53:27, 37. Zapletal (ČR/MAN) –1:11:19.

1. Ardavichus 6:47:33, 2. G. de Rooy (Niz./Iveco) –28, 3. Biasion –1:51, ...5. A. Loprais –2:43, 14. Kolomý –39:22, 21. Valtr –2:17:38, 35. Vrátný –4:18:38, 48. Zapletal –7:08:49.