Nová směrnice má urychlit čekání na transplantaci orgánů

Lidé, kteří čekají na transplantaci orgánu, se teď snad dočkají dřív. Tvrdí to lékaři u příležitosti dnešního evropského Dne dárců orgánů. Umožnit to má nová evropská směrnice, kterou se musí řídit i Česko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava nástrojů na operaci v nemocnici v Příbrami

Příprava nástrojů na operaci v nemocnici v Příbrami | Foto: Pavel Pavlas

Nová směrnice má usnadnit hledání a nabízení orgánů přes hranice evropských zemí. Podle předsedkyně České transplantační společnosti Evy Pokorné by to teď mělo být rychlejší:

„Představovali bychom si, aby mezinárodní spolupráce umožňovalo to, že pokud bude v České republice pacient čekající na transplantaci jater a potřebuje játra teď hned v průběhu několika hodin, najde se pro něj vhodný dárce v celé Evropě mnohem rychleji než v ČR.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O urychlení transplantací orgánů mluvila v Ranním Radiožurnálu mluvila Lenka Jansová

Směrnici ale provází i řada praktických problémů.

„Trápí nás problémy z praxe, jako například doprava, výdeje na odběr, sanitky a letadla. Není řečeno, kdo to zaplatí. Platí to strana, co transplantuje, nebo ta která odebírá orgány? Jde o technické a ekonomicky velmi náročné věci. Směrnice také neřeší vůbec výměnu orgánů. My je nemůžeme třeba odebrat cizím státním příslušníkům. Přitom transplantujeme slovenské občany,“ vysvětlil profesor Miloš Adamec, přednosta kliniky transplantační chirurgie pražského IKEMu.

V Česku je nyní na čekací listině devět set lidí. Každý třetí se orgánu nedožije. V EU přichází denně o život dvanáct lidí, kteří se orgánu nedočkali. Na změnách pracuje také česká strana. Podle šéfa Koordinačního centra transplantací Pavla Březovského je třeba v Česku vyřešit například to, že člověk, který se rozhodne darovat orgán, přijde o podstatnou část svého platu:

„Nemocnost po tom jejich odběru je přibližně šest týdnů. Jde o značný ekonomický propad a toto je jeden z momentů, kdy se snažíme tuto finanční částku dorovnat nějakou individuální dávkou, která se prodiskutovává na ministerstvu práce a sociálních věcí.“

Lenka Jansová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme