Chorvaté za nezaplacenou pokutu berou pas

25. červenec 2011

Být v Chorvatsku na dovolené a neochutnat žádnou místní specialitu včetně tamního vína by byl asi hřích. Jenže pozor, většina Čechů jezdí k Jadranu vlastním autem, takže pokud tam řídíte, měli byste být při pití alkoholu opatrní. Především nespoléhejte na tamní toleranci alkoholu v krvi řidiči.

Přestože v Chorvatsku je ze zákona tolerováno půl promile alkoholu při řízení auta, náš konzul ve Splitu Pavel Bednář radí našim řidičům, aby na to raději rychle zapomněli. „Českým řidičům doporučujeme, aby dodržovali nulovou hranici alkoholu v krvi i po dobu dovolené v Chorvatsku. To znamená, že když si někde dáte sklenku alkoholu, nesedejte raději za volant.“

Důvod tohoto doporučení je jednoduchý – pojišťovna. „Pokud by totiž došlo k dopravní nehodě, alkohol v krvi řidiče by byl jen přitěžující okolností. Platilo by to i v případě řidiče, který by nehodu nezpůsobil. Pojišťovny potom snižují pojistné plnění, nebo rovnou odmítnou uhradit škodu.“

Existuje ještě další riziko: prostě že neodhadnete množství alkoholu, které nepřekročí povolené půl promile. Potom může přijít docela dost vysoký trest – od 2 do 5 tisíc chorvatských kun, tedy 6 až 15 tisíc korun, ale hlavně vám může být zabaven řidičský průkaz až na tři měsíce, což by odjezd domů hodně zkomplikovalo. Za nepoužití bezpečnostního pásu, telefonování bez hands free nebo špatné parkování je pokuta 500 kun, za překročení rychlosti až dva tisíce kun.

Pokud nebudete mít dost peněz na zaplacení pokuty na místě, mohou vám chorvatští policisté zabavit pas. „To je záruka, aby cizinec neopustil zemi, aniž by byl přestupek vyřízen. Pokud by totiž řidič odmítl zaplatit pokutu na místě, protože se s přestupkem neztotožnil, věc je předána přestupkovému soudu. A než soud proběhne, cestovní doklad může být zabaven.“

Zřejmě je tedy lepší pokutu zaplatit na místě než si nechat kazit dovolenou, protože jen málokterý řidič přestupkový soud vyhraje. Někdy je možná lepší obrátit se na české policisty, kteří podobně jako v předchozích letech i letos slouží s chorvatskými kolegy v Omiši a Šibeniku. „Pomáhají velkému počtu řidičů, kteří se na ně obracejí v situacích, kdy si myslí, že jim byla udělena pokuta neoprávněně, nebo si nejsou vědomi toho, že by nějaký přestupek způsobili. Čeští policisté v těchto případech pomáhají konkrétní případy vyjasnit a vysvětlit,“ říká konzul Bednář.

Přejeme vám, abyste na chorvatských cestách pomoc našich policistů vůbec nepotřebovali.

autor: evk
Spustit audio