Hejtmanství chce cestujícím v Moravskoslezském kraji nabídnout větší komfort

Ilustrační foto - Foto: Hana Ondryášová

Ilustrační fotoFoto: Hana Ondryášová

Cestující v Moravskoslezském kraji by měli mít v budoucnu větší komfort. Hejtmanství chce zrychlit odbavovací systém a zároveň jim spolu s dopravci nabídnout třeba bezdrátové připojení na internet ve vozech i na zastávkách.

„Dost často používám data v tramvajích, v autobusech. Cestou do práce si čtu noviny nebo projíždím sociální sítě,“ říká například pan Hynek Jahoda, který zrovna postává na zastávce s mobilem v ruce. 

Také o několik generací starší Luděk Zajíc by bezplatné připojení na internet v regionálních spojích uvítal. „Určitě by to bylo lepší. Člověk by si mohl třeba při zpoždění okamžitě najít nový spoj, nebo se dozvědět, co se děje. Teď to řeším, až když přijedu na místo,“ dodává. 

Moravskoslezský kraj už s dopravci možnost bezplatného internetu řešil. Například 3ČSAD, které zajišťuje městskou i příměstskou dopravu ve velké části regionu, už se na podobnou poptávku připravovalo v předstihu. 

 

Hejtmanství s dopravci řeší například zpřístupnění bezdrátového internetu na zastávkách i ve vozech. Další podrobnosti zjišťoval redaktor Stanislav Janalík.

Vložit na svůj web

„Protože už jsme tyto trendy zaznamenali v dřívějších dobách, začali jsme všechny autobusy v posledních letech nakupovat už s Wi-Fi routery, takže jsme na to postupně připraveni. Tam, kde nejsou, dovybavíme. Očekávám, že během roku jsme schopni se i tomuto přizpůsobit,“ potvrzuje šéf divize osobní dopravy 3ČSAD Jakub Vyvial. 

V nejbližší době ale bude jeho firma stejně jako další dopravci, kteří se zařadili do krajského systému ODIS, řešit hlavně výměnu staršího odbavovacího zařízení, které by mělo nahradit modernější a zkrátit tak lidem čekání na odezvu systému. Samozřejmostí pak podle hejtmanství v budoucnu budou platby pomocí bankovních karet nebo QR kódů. 

Do konce roku pak chce kraj cestujícím nabídnout také speciální aplikaci pro chytré telefony. „Bude mobilní aplikace pro cestující, takový kapesní jízdní řád, ale personifikovaný, který vám ukáže, kolik jste projezdil, jak jste jezdil, kdy jste jezdil, jestli to mělo zpoždění... a ukáže vám to navazující spoje, které máte koupeny, jestli na vás počkají,“ vysvětluje náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS). 

Na rozvoj tzv. chytrých projektů chce hejtmanství dát krajskému koordinátorovi dopravy ODIS zhruba 4,8 milionu korun. Část peněz má jít také na další elektronické panely na zastávkách. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  ulice Slezská, Štěpánkovice, okr. Opava, práce na silnici, uzavřeno, Od 26.03.2018 10:00 Do 28.03.2018 14:00
  ulice Šubertova, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 27.03.2018 06:00 Do 30.03.2018 19:00, úplná uzavírka ulice Šubertovy v křižovatce s ul. Stodolní, Objížďka ...
  ulice Lázeňská, Karviná, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 24.03.2018 07:00 Do 25.03.2018 18:00, Částečná uzavírka z důvodu umístění kanalizační přípojky překopem. Překop bude ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace