Společnost Vítkovice Steel se vzpamatovala ze zavření své ostravské ocelárny

Válcovna Kvarto - Foto:  Vítkovice Steel, a.s.

Válcovna KvartoFoto:  Vítkovice Steel, a.s.

Téměř 20 měsíců už uplynulo od chvíle, která rozhodně nepotěšila ostravské oceláře. Společnost Vítkovice Steel zavřela svou ocelárnu a zastavila výrobu. Plánovalo se, že firmu opustí až 300 lidí. Zjišťovali jsme, jak to nakonec dopadlo a co bude dál s opuštěnou budovou.

Jeřáb už téměř dva roky překládá polotovar pro výrobu plechů, takzvané bramy. Jsou z Brazílie, protože vlastní už firma kvůli zavřené ocelárně nevyrábí. 

Dmitrij Ščuka, předseda představenstva Vítkovice Steel, před časem věřil, že konec ocelárny nebude zároveň koncem firmy. „Jedeme v novém režimu, kdy vlastně ty bramy nevyrábíme. Spousta lidí prorokovala, že budeme mít potíže a že se to nepodaří,“ uvedl. 

 

Společnost Vítkovice Steel se vzpamatovala ze zavření své ostravské ocelárny. Začala znova vydělávat a propustila méně lidí, než se čekalo. Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Knitl.

Vložit na svůj web

Teď po necelých dvaceti měsících se společnost poprvé dostala do meziročního zisku plus půl miliardy korun. A musela propustit méně lidí, než se čekalo. „Čistý úbytek kmenových zaměstnanců byl cca 120 lidí. Je to proto, že jsme současně rozšiřovali výrobu na jiných tratích a ty lidi jsme tam uplatnili,“ vysvětlil Ščuka. 

Společnost je zaměřená na výrobu plechů a takzvaných štětovnic. Podílí se tak na stavbách lodí, mostů, ocelových konstrukcí anebo větrných elektráren. 

Ocelárna půjde k zemi 

Bývalou ocelárnu čeká demolice. Příprava ale ještě neskončila. „Momentálně pracujeme na vyřízení demoličního výměru. V okamžiku, kdy ho budeme mít, čekáme, že do konce roku 2018 bychom demolici mohli realizovat,“ dodává Dmitrij Ščuka. 

Po ocelárně zůstane 25 hektarů plochy vhodné pro průmyslovou zónu. Vítkovice Steel proto vyjednávají s Moravskoslezským krajem o dalším osudu tohoto území vedle strojírenských Vítkovic. Demolice a vyčištění plochy by mělo stát podle Ščuky asi čtvrt miliardy korun a částečně by se na tom měl podílet zřejmě i stát. 

Těžká profilová trať (štětovnice) - Foto:  Vítkovice Steel, a.s.

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  silnice III/4845, v katastru obce Staříč, okr. Frýdek-Místek, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, oprava povrchu vozovky, Od 24.10.2017 09:30 Do 27.10.2017 14:00, Pozor!, Rekonstrukce mostu ev.č. ...
  Od 24.10.2017 13:20 do 15:25; v ulici Ostravská v obci Hlučín okres Opava; nehoda; DN OA x Skůtr, bez zranění.
  Od 24.10.2017 12:25 do 14:30; v ulici nám. Míru v obci Frenštát pod Radhoštěm okres Nový Jičín; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 OA bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace