Realitní makléři nemají diskriminovat. To se týká Romů, žen i třeba homosexuálů, vysvětluje ombudsmanka Anna Šabatová

„Každý má právo si ověřit, zda jeho práva platí,“ zdůrazňuje Anna Šabatová - Foto: Adam Kebrt

„Každý má právo si ověřit, zda jeho práva platí,“ zdůrazňuje Anna ŠabatováFoto: Adam Kebrt

Soud rozhodl v případě Lenky Balogové, které realitní makléřka odmítla prohlídku bytu kvůli romskému původu. Makléřka se podle zmíněného rozhodnutí musí omluvit. Ombudsmanka Anna Šabatová vidí celou záležitost jasně – není dobré diskriminovat.

Celá akce byla uskutečněna v rámci situačního testování, které sjednal Pavel Varvařovský, předchůdce Anny Šabatové. „Každý má právo si ověřit, zda jeho práva platí,“ zdůrazňuje Anna Šabatová v rozhovoru s moderátorkou Karolínou Koubovou. Podobně se podle ní chová i například České obchodní inspekce. 

 

Rozhovor s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou o případu Lenky Balogové, které realitní makléřka odmítla prohlídku bytu kvůli romskému původu, diskriminaci a také o jídle v mateřských školách. Moderuje Karolína Koubová.

Vložit na svůj web

Ombudsmanka Anna Šabatová se také setkala se zástupci Asociace realitních kanceláří. „V pravidlech asociace mají makléři napsáno, že nemají diskriminovat své klienty,“ připomíná. A když majitel nemovitosti nechce pronajmout byt Romům, je podle ní na místě vysvětlit, že jde o nelegitimní požadavek, který je v rozporu s právem. 

„Případ jsme neměli v úmyslu medializovat, ale média se toho chytla a nějak to pojala,“ přibližuje Anna Šabatová, která podle svých slov čeká na pravomocný rozsudek, jenž chce zohlednit v budoucí práci: „Musíme vycházet ze zákona a z judikatury nejvyššího soudu.“ 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.  

Autor:  Karolína Koubová  (kko), Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace