Ústí nad Labem chce omezit doplatky na bydlení ve vybraných lokalitách

Kontrola strážníků v Neštěmicích - Foto: Gabriela Hauptvogelová

Kontrola strážníků v NeštěmicíchFoto: Gabriela Hauptvogelová

Ústí nad Labem chce v problémových místech omezit vyplácení doplatku na bydlení. Lokality pro vydání opatření obecné povahy pro radnici tipují městské obvody.

Radnicím umožňuje omezit doplatky novela zákona o pomoci v hmotné nouzi platná od června. 

„Chtěli jsme znát názor starostů všech obvodů, abychom společně bojovali proti tomu, aby se naše město nestalo cílovou lokalitou nepřizpůsobivých občanů z okolních měst, kde toto opatření přijali dříve než my,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Madar u hnutí UFO. 

Neštěmice navrhují omezení doplatku na bydlení v sedmi lokalitách napříč celým obvodem, tedy ve čtvrtích Krásné Březno, Neštěmice a Mojžíř. 

„Lokalit je sedm, ale celkový počet domů je mnohem vyšší. Navrhujeme například celou ulici Jindřicha Plachty v Mojžíři nebo ubytovnu Freedom v Krásném Březně,“ uvedla starostka Neštěmic Yveta Tomková z hnutí Vaše Ústí. Radnice se podle ní přitom opírá o dlouhodobé zkušenosti a stížnosti. 

Čtěte také: Kontrola domů v Neštěmicích, kde bydlí lidé na sociálních dávkách, ukázala beznaděj a bezmoc

Naopak centrální obvod podle místostarosty Karla Kariky (PRO!Ústí) seznam nepředloží. „My nemáme vůbec kompetence k tomu, abychom vytipovávali nežádoucí jevy. Odbor sociálních věcí nebo městskou policii má pod sebou magistrát. Pokud vytipuje nějaká místa v našem obvodě, budeme ochotni je prověřit,“ řekl ČTK Karika. 

Místostarosta upozorňuje na to, že omezení výplaty dávek může sociálně slabé ohrozit. „Tento nástroj je opravdu na výjimečné případy. Dovedu si to představit u problémové ubytovny, nebo pokud nemovitost koupí člověk jen kvůli tomu, aby vydělával na chudobě. Ale v současné době, kdy neexistuje zákon o sociálním bydlení, by ti lidé mohli skončit na ulici. Město nemá možnost se o ně postarat, protože téměř nemá vlastní byty,“ vysvětlil postoj obvodu Karika. 

O omezení doplatku na bydlení se podle dřívějších informací krajského úřadu zajímá víc než deset měst a obcí. Nejdál jsou v Jirkově a Mostě, kde už lokality stanovili. 

Radnice musí své návrhy podle zákona probrat s policií, sociálním odborem a úřadem práce. Proti opatření mohou podat námitky pouze vlastníci nemovitostí nacházejících se v oblasti uvedené v návrhu opatření. 

Autor:  Jiří Zeman
Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dobroměřice
  D8, mezi km 48.2 a 48, ve směru Praha, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 11.12.2017 21:17 Do 11.12.2017 23:30, Přejezd SDP přes D8 (nadměrný náklad)., úpravy přejezdů SDP, zdroj: ŘSD
  silnice III/01312, v katastru obce Moldava, část obce Nové Město - v katastru obce Osek, okr. Teplice, očekává se dopravní problém, Od 10.12.2017 14:09 Do 31.03.2018 18:00, silnice se v zimě neudržuj ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace