Zprávy → Evropa19. září  2016 v 09:13  

Více než čtvrtina muslimů ve Francii odmítá integraci, tvrdí studie agentury Ifop

Islám - Foto: Fotobanka Pixabay

IslámFoto: Fotobanka Pixabay

Z milionů muslimů, kteří žijí ve Francii, jich více než čtvrtina jednoznačně odmítá republikánské hodnoty. Integraci odmítají především mladí muslimové. Vyplynulo to z nové ankety agentury Ifop, jejíž výsledky zveřejnila francouzská média. Výzkumníci přitom uvedli, že muslimů jsou ve Francii tři až čtyři miliony, tedy méně, než se někdy říkalo.

Agentura Ifop, jejíž výzkum si objednal analytický ústav liberálního zaměření Montaigne, došla k závěru, že z pohledu míry nábožnosti se muslimové ve Francii dělí na tři základní skupiny. 

Nejpočetnější (46 procent) tvoří ti, kteří se integrovali a v případě, že praktikují islám, neporušují vážně normy francouzské společnosti. Druhá skupina představuje více pobožné muslimy, kteří ale odmítají polygamii a úplné zahalování žen. Je jich asi 26 procent. 

V poslední skupině, kolem 28 procent muslimů, jsou věřící, kteří podle autorů výzkumu “přijali hodnotový systém, který jasně odporuje hodnotám republiky, a žijí úmyslně mimo společnost.“ Tito radikálové jsou především mezi mladými; u muslimů mladších 25 let jich je 50 procent. 

Ve Francii, kde žije více než 60 milionů lidí, tvoří muslimové asi šest procent obyvatel. Jejich průměrný věk je 35 let, zatímco u praktikujících křesťanů je to 53 let a u lidí bez vyznání 43 let, dodal institut Ifop. 

Průzkum přišel v době, kdy se Francie vzpamatovává ze série krvavých atentátů, při kterých islamisté povraždili stovky lidí. Úřady a obyvatelé se obávají dalších útoků. V zemi platí mimořádná bezpečnostní opatření a policie se snaží odhalovat zradikalizované a potencionálně nebezpečné muslimy. Již bylo uzavřeno několik mešit, v nichž muslimští duchovní podporovali islámskou svatou válku (džihád). 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace