Stavbu 'maršmelounu' mohou zastavit už jen připomínky ve stavebním řízení

14. května  2015 v 09:12  
Klášter svaté Anežky České - Foto: Filip Jandourek

Klášter svaté Anežky ČeskéFoto: Filip Jandourek

Chystaná novostavba blízko Anežského kláštera v Praze čeká na stavební povolení. Bytový dům s okny rozmístěnými tak, že připomínají obličeje, se však řadě místních lidí nelíbí – prý se na místo nehodí a je předimenzovaný. V dubnu proti stavbě přezdívané podle barvy jednoho z návrhů „maršmeloun“ demonstrovali před úřadem Prahy 1. Včera o něm měli možnost diskutovat společně s architekty i zástupci magistrátu hlavního města.

Na diskusi zazněly argumenty jak odpůrců stavby, tak i architekta a italského investora Francesca Razetta. Ten potvrdil, že stavba čeká na stavební povolení. 

Proti projektu ještě mohou podávat majitelé okolních pozemků připomínky ve stavebním řízení – zatím není jasné, jestli tak někdo z nich učiní – a do celého procesu mohou zasáhnout i Praha 1 nebo magistrát. 

 

Diskusi o stavbě "maršmelounu" sledoval redaktor Jan Charvát

Vložit na svůj web

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) říká, že městská část už své námitky uplatnila a stavbu zdržovat nechce. 

„Jestliže dopředu řekneme, že to může být splněno za těch a za těch podmínek, a ten investor ty podmínky splní, tak je přece nefér, abychom my jako státní úřad obstrukčně vymýšleli další navíc,“ poznamenal Lomecký. 

Výstavbu šestipatrové budovy povolili dříve památkáři i město. Třeba současný ředitel Národní galerie Jiří Fajt však dával najevo, že považuje stavbu za nevhodnou, a také magistrát má pochybnosti. 

Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) chce nechat prověřit, jestli je stavba v souladu s původním zadáním architektonické soutěže. 

„Investor je vázán výsledky architektonické soutěže, a to tak, že ten objekt musí splňovat základní rysy výsledků té soutěže i v tom územním a stavebním řízení, které teď probíhá,“ uvedl Stropnický. 

Náměstek primátorky prý prostřednictvím odboru majetku požádal advokátní kancelář, aby věc posoudila. „Ta šance, že bychom prokázali, že došlo ke změně, není příliš velká,“ dodal Stropnický. 

Chyba už na začátku? 

Šestipatrová budova, která má vzniknout na území pražské památkové rezervace, vyvolala protesty stovek lidí. Podle nich se na místo nehodí a je moc velká. 

Vadí jim také, že by kvůli stavbě musela padnout zeď kláštera. Zastánci projektu na to namítají, že zeď je až novodobá a s gotickou stavbou nesouvisí. 

Za pozemky pod bytovým domem v těsné blízkosti Anežského kláštera zaplatí investor hlavnímu městu 18 milionů korun. 

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy architekt Petr Hlaváček se domnívá, že chyba byla už na začátku, že na místě měla stát nějaká veřejná budova. 

„Protože je to významnou částí městský majetek a vlastně bylo možné uvažovat, že by tam mohla být nějaká městská investice, v dnešní době třeba klidně dostavba galerie,“ podotkl Hlaváček. 

Autor:  Jan Charvát,  kov
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 

Doprava

  Od 30.5.2016 20:15 do 22:20; v ulici Velká Dlážka v obci Přerov; Přerov, křiž. ul. Kopaniny x Velká Dlážka,; nehoda; havarované vozidlo; havárie cyklisty se zraněním.
  D1, mezi km 58.1 a 58.2, ve směru Bohumín – PL, levý jízdní pruh uzavřen, Od 30.05.2016 20:15 Do 30.05.2016 21:30, stojící vozidlo HZS u nehody, která je ve vedlejším pásu na Prahu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace