Zprávy → Svět27. listopadu  2016 v 15:18  

Fillon, nebo Juppé? Francouzští republikáni vybírají prezidentského kandidáta

Kandidát na vítězství druhého kola hlasování Francois Fillon - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Remi Jouan

Kandidát na vítězství druhého kola hlasování Francois FillonFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Remi Jouan

Francouzi od rána vybírají republikánského kandidáta na prezidenta. Oproti prvnímu kolu se dopoledního hlasování zúčastnilo zhruba o 15 procent víc voličů. Vybírají mezi bývalými premiéry Francoisem Fillonem a Alainem Juppém, který skončil s 16 procentní ztrátou druhý. Předvolební průzkumy mu přitom přisuzovaly vítězství.

I přes porážku v prvním kole ale zůstává Juppé optimistický. 

„Neztrácím naději. Byla to skvělá kampaň a jsem na ni hrdý. Nápady, které jsem v ní představil, zafungují. Máme o tom zprávy, ale počkejme si na večerní výsledky,“ uvedl. 

 

O druhém kole voleb francouzských republikánů mluví reportér Jan Šmíd

Vložit na svůj web

Podle reportéra Českého rozhlasu Jan Šmída ale jeho porážka zase takovým překvapením není. I přesto, že byl Juppé favorizován, preference Fillona v posledních dvou až třech týdnech výrazně rostly. 

Podobnou situaci ale ve druhém kole novináři nečekají. Jednak proto, že Francois Fillon vyhrál první kolo, navíc i volební tendence posledních dnů mluví jasně v jeho prospěch. 

Oba kandidáti už odvolili. Francois Fillon v Paříži, v sedmém obvodu, Alain Juppé v Bordeaux, kde je také starostou. I z toho je podle Jana Šmída patrné, že Juppé nečeká, že by mohl vyhrát. Jinak by byl s největší pravděpodobností v Paříži, nebo by se tam rychle přesouval. 

Volební místnosti budou ve Francii otevřeny do devatenácti hodin. Překvapením je, že volební účast, u které se předpokládalo, že bude nižší, se oproti prvnímu kolu o 10 až 15 procent zvýšila. 

Čtěte také: Statistiky zklamaly, Fillon zvítězil v prvním kole prezidentských pravicových primárek

Vítěz republikánských primárek má velkou šanci na postup do druhého kola prezidentských voleb příští rok v květnu. Podle aktuálních průzkumů by se měl střetnout s vůdkyní krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou.  

Autor:  Iveta Kestřánková,  ama

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace