Vyschlý jako mumie

Egyptské mumie na prozkoumání v Česku - Foto: Khalil Baalbaki

Egyptské mumie na prozkoumání v ČeskuFoto: Khalil Baalbaki

Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno díky vhodným přírodním podmínkám, nebo uměle (balzamováním).

České slovo mumie pochází z arabského mumija, což znamená pryskyřice. Nejznámějšími mumiemi jsou ty, které byly uměle nabalzamovány. Tímto zvykem proslul především Starověký Egypt. 

Staří Egypťané věřili, že po smrti duše vklouzne zpátky do svého těla a život lidí i zvířat pokračuje na onom světě. K tomu bylo potřeba zajistit, aby se tělo nerozpadlo a zůstalo neporušené. Byla to hotová věda – a navíc přísně tajná. Nejprve se vyndal mozek, pak přišel na řadu žaludek, střeva, plíce a játra. Tyto orgány se uchovávaly samostatně ve zvláštních nádobách, kanopách. 

Za nejdůležitější orgán bylo považováno srdce. To bylo v těle ponecháno, protože, že jej mrtvý potřeboval pro soud na onom světě. Poté se tělo máčelo v sodném nálevu, plnilo vonnými bylinami a pryskyřicí a nakonec se každá ruka i noha omotala dlouhým proužkem látky. Na látce byly napsané modlitby a zaklínadla, pomocí kterých se měl zemřelý vyznat v zemi mrtvých a správně projít soudem dvaačtyřiceti strašných soudců – ti za předsednictví nejvyššího boha Usira prošetřili jeho pozemský život.
 

Egypťamé s oblibou mumifikovali také zvířata. Domácí mazlíčci byli ukládáni do hrobky společně s majitelem, aby mu v posmrtném životě mohli dělat společnost. Divoká zvířata byla zase považována za posly bohů. 

Úmyslně vytvořené mumie byly nalezeny v různých koutech světa: Kolumbie, Ekvádor, Chile, Peru…V nížinách se těla vysoušela na slunci nebo v dýmu, ve vysokých oblastech na vrcholcích And zapracoval mráz.
 

A jestlipak jste slyšeli o mumiích z bažin? Právě tak se říká mužským tělům z doby železné, která byla objevena v severských, hlavně irských močálech a rašeliništích. Tito mrtví – díky bažinám pozoruhodně dobře uchovaní – nesli stopy rituálních obětí. 

Pokud chcete vidět opravdovou egyptskou mumii, můžete navštívit hrad Buchlov. Tam najdete dva tisíce let starou mumii, kterou z Alexandrie v roce 1828 přivezl Josef Wratislav z Mitrovic jako svatební dar své sestře. Podle psychotroniků vyzařuje negativní energii a senzitivní návštěvníci v její blízkosti cítí silné vibrace.
 


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Autor:  Jitka Škápíková, Dan Moravec, Marcela Hájková
Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 2. června  2015       rubrika: Původ úsloví

  Kvílí jako meluzína

  Meluzína je mytologická postava, víla, která má místo nohou hadí ocas. Poprvé se pod tímto jménem objevila ve spisu Historie o Meluzíně, který v r. 1393 sepsal knihař Jan z Arrasu. Později byla meluzínská pověst zpracována...

   
 • 27. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Dlouhá Odysea

  Dlouhá, bludná pouť či složité, pestré životní osudy.

   
 • 25. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Překročit Rubikon

  Slovní spojení, které vyjadřuje nějaké životně důležité rozhodnutí, jehož důsledky už nelze vzít zpět. Souvisí s Caesarovým překročením řeky Rubikonu roku 49 př. n. l. při tažení na Řím, čímž započal občanskou válk...

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas