Mladí Syřané by měli bránit svou zemi, myslí si Tomáš Pojar

Mladí Syřané by měli bránit svou zemi a svou budoucnost stavět doma, konstatuje Tomáš Pojar - Foto:  ČTK/AP, Muhammed Muheisen

Mladí Syřané by měli bránit svou zemi a svou budoucnost stavět doma, konstatuje Tomáš PojarFoto:  ČTK/AP, Muhammed Muheisen

Řecko nebo Itálie nechrání vnější hranice schengenského prostoru a je možné otevřít otázku, zda Řecko má být součástí tohoto prostoru, vysvětluje bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar, podle kterého jen dotace pro tuto jižní zemi nestačí.

„Už před osmi devíti lety bylo jasné, že Řecko neplní své povinnosti, a od té doby se toho příliš nestalo,“ konstatuje ještě Tomáš Pojar z CEVRO Institutu ve Dvaceti minutách Radiožurnálu s moderátorkou Karolínou Koubovou. 

 

Rozhovor s bývalým velvyslancem v Izraeli Tomášem Pojarem z CEVRO Institutu o uprchlících mířících do Evropy, obraně hranice schengenského prostoru a také o tom, komu ze Syřanů by EU měla pomoci. Moderuje Karolína Koubová.

Vložit na svůj web

Do Řecka podle jeho slov jen putovala spousta finančních prostředků, což ovšem k ničemu nevedlo. „Pokud Řecko nebude chtít chránit hranici schengenského prostoru, tak mu nepomůžeme,“ uvažuje. 

Tomáš Pojar se proto přiklání ke kombinaci silové obrany hranic s aktivním působením v zónách konfliktu. „To neznamená, že musíme někoho bombardovat, ale měli bychom spolupracovat s jednotkami, aby byla nastolena stabilita a systém,“ vysvětluje svůj postoj k dění v Sýrii. 

Současně ovšem uznává, že bychom měli umožnit příchozím klidný život na místě, když to nejde v jejich zemi. Mladým mužům by však v Evropě azyl neposkytoval. „Ti by měli bránit svou zemi a svou budoucnost stavět doma,“ domnívá se. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.  

Autor:  Karolína Koubová  (kko), Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace