Autobazary schovávají cenu vozu za nabídky úvěrů

Některé autobazary porušují zákon. Redaktoři časopisu dTest se zaměřili na weby několika autobazarů a u části z nich zjistili, že klamou spotřebitele. Poradíme vám, jak to poznat včas – případně co dělat, když se s něčím takovým setkáte. Naším hostem byl vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený.

„Nejčastější chybou je uvádění takzvaných akčních slev, které jsou ovšem poskytovány pouze při současném financování úvěrem. Dále některé autobazary provozují více serverů, a i když na nich prodávají stejné vozy, pokaždé se dozvíme jinou cenu.

Markantní rozdíly v cenách jsou i mezi běžnou a mobilní verzí stránek týchž subjektů. Zatímco třeba web aaaautopraha.cz už po posledním průzkumu a upozornění dTestu na webu zlepšil informování o cenách vozů za hotové, na mobilní verzi svého webu jsou uváděny ceny řádově o desetitisíce nižší, ale už bez uvedení podstatné informace o nutnosti sjednat si úvěr.

Navíc administrativní poplatky, třeba za uzavření smlouvy, jsou ještě důkladně schované. Podobně je tomu i u dalších webů napojených na autobazary AAA Auto a Auto ESA. Oproti tomu ceny na webech menších kontrolovaných bazarů zase vyhověly.“

Jak to můžeme včas poznat?

„Zákon o ochraně spotřebitele je v tomto úplně striktní. Zakazuje, aby informace o ceně nebo okolnosti, kdy je informace neúplná či chybí, vzbuzovala zdání, že cena je nižší než ve skutečnosti. Prodejci tak nesmějí uvádět třeba ceny bez daní a poplatků.

Ještě přísnější je reklama na spotřebitelské úvěry, která říká, že tam musí být spousta informací. Například RPSN, výše splátek, celková splátka, doba trvání úvěru, cena zboží a výše zálohy. Pokud by tedy některá z těchto informací chyběla, spotřebitel by měl být ihned ve střehu a pátrat dále, zda se ho třeba prodávající nesnaží nějak oklamat nebo nachytat.“

Kolik autobazarů takto klamalo a porušovalo zákon?

„Celkem jsme zkontrolovali deset serverů, které nabízely prodej ojetých automobilů. U čtyř z nich jsme zjistili nezákonná pochybení při uvádění ceny a u sedmi pochybení při informování spotřebitelů právě o spotřebitelském úvěru.“

Pokud se člověk s podobnými praktikami setká, má to někam hlásit?

„Takové ty podbízivé nezákonné informace o úvěrech a neúplné, zkreslené informace o cenách jsou většinou protizákonné. Proto mohou spotřebitelé – stejně jako jsme to udělali i my – své poznatky předat České obchodní inspekci.“

autor: dkf
Spustit audio